Prostattan Kurtulmak İçin Lazer

Prostattan Kurtulmak İçin Lazer

Holmiyum Lazerle prostatın(HoLEP) kapsül içerisinden tamamen çıkartılması ve bu esnada çok az enerji kullanılıyor olması ameliyat sonrasında hastalarda daha konforlu bir iyileşme dönemi sunar. Aynı zamanda prostatın tekrar etme ihtimalide ortadan kalkar. Lazer yöntemi ile kişi tamamen sağlıklı yaşamına geri döner.

Doç. Dr. Lütfi Tunç

Üroloji Konsültan Hekimi

İyi huylu prostat hastalığı erkekler arasında en sık görülen problemlerden birisidir. Prostat 50 yaş üzeri erkeklerde görülmekle birlikte genetik özelliklere bağlı olarak daha genç yaşlarda da görülebilir. Prostat sorunu idrar yapmada ve idrara başlamada zorluk, geceleri sık tuvalete çıkma, uzun süre tuvalette bulunma ve idrarı tamamen boşaltamama gibi şikayetlerle kendini gösterir.

İyi huylu prostat cerrahisinde dünyada en çok kullanılan yöntem kazıma yöntemi (TUR- P)dir. Fakat bu yöntemle prostatın kapsül içerisindeki kısmı tamamen çıkarılamaz. Bu da hastalığın tekrarlamasına sebep olur.

Daha önce ülkemizde de kullanılan, buharlaşma ile yapılan lazer yönteminden (Greenlight) farklı olarak bu yöntemde doku tamamen çıkarıldığı için patolojik inceleme yapılabilmekte ve kanser olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Lazerle prostat çıkarılması yönteminin avantajı prostat dokusu tamamen çıkartıldığı için prostatın tekrar riski olmuyor. Bu tedavide, prostat dokusuyla kapsül arasına giriliyor, kanama ihtimali olan damarlar kontrol altına alınıyor ve doku tamamen serbestlendikten sonra idrar torbasının içine atılıyor. Bu yöntem son 1-2 yıldaki lazer teknolojisi ve cerrahi tekniklerdeki gelişmelerle çok iyi sonuçlar vermeye başladı. Hastalar çok kısa sürede iyileşir. Ameliyat sırasında kullanılan sıvılar vücutla uyumlu sıvılar olduğundan metabolik komplikasyonlar görülmüyor. Operasyon süresinin de kısa olması ameliyat komplikasyonlarının daha az görülmesini sağlar.
İyi huylu prostata uygulanıyor
Ameliyat, iyi huylu prostat büyümesi olan ve medikal tedaviden fayda görmeyen ya da gördüğü fayda zamanla azalan hastalarda uygulanır ve operasyon prostat kanseri şüphesi olanlara yapılmz. Ayrıca prostat kazıma (TURP) ve lazerle buharlaştırma (greenlight) yönteminin aksine büyük prostatlarda da güvenle uygulanmaktadır. Sonuç olarak prostat bezinin çok büyük olması bu ameliyata engel değildir. Çok küçük prostatlar haricinde her büyüklükte yapılabilir.

İdrar kaçırmaya son

  • Operasyondan sonra idrar yaparken ağrı ve yanma yok oluyor.
  • Günlük aktivitelere dönüş diğer operasyonlara göre çok daha erken oluyor.
  • Büyük prostat boyutunda da uygulanabiliyor.
  • Ereksiyon sorunu görülmüyor.
  • Kullanılan lazer uçlarına vuruş sınırlaması olmadığı için ameliyat sırasında ek malzemeye gerek kalmıyor.

Adenomun (prostat dokusu) tamamen alınması sayesinde hastalığın tekrarlama ihtimali düşük oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.