Ruh Sağlığınızı Şansa Bırakmayın!

05.11.2012
47
Ruh Sağlığınızı Şansa Bırakmayın!

Yeni yıldan herkesin farklı beklentileri, hayalleri bulunuyor. Kimileri yeni bir ev, araba isterken kimileri ise bir iş kurmanın hayalini yaşıyor. Bunları gerçekleştirmek içinse yılbaşı gecesi verilecek olan ikramiye herkesin hayalini süslüyor. Uzmanlar ise ikramiye çıkmaması durumunda yaşanacak hayal kırıklığının ciddi ruhsal bunalımlara yol açabileceğine dikkat çekerek, ikramiye çıkacak kişileri de uyarıyor.

Dr. Mehmet Yavuz

Nörolog

Yılbaşı özel çekilişinde 45 milyon lira olarak belirlenen büyük ikramiye pek çok insana umut dağıtıyor. İkramiye ile ilgili hayal kurmak doğaldır. Piyangodan para çıkacak’ beklentisinin büyütülmemesi gerek.Yaşanan hayal kırıklığının kişide ciddi ruhsal çöküntü yaratabildiği gibi kazanan kişilerde de ruhsal bozuklukları görülebilir.Şans oyunlarının hayallere ulaşılacak bir yol olarak görülmemesi gerekiyor. Bu tür oyunlar sadece hayata renk ve heyecan katmak için oynanabilir. Aksi takdirde hayal kırıklığı büyük olur ve kişileri ruhsal bunalımlara sürükleyebilir.

İkramiye Umudu Kumar Alışkanlığına Dönüşmesin

Şans oyunlarına umut bağlayan kişilerin, ikramiye çıkmadığında bu durumu alışkanlığa dönüştürüp büyük ümitlere kapılmamak gerekiyor aksi takdirde ikramiye umudunun yerini zaman içinde kumar alışkınlığı alabilir. Unutmayın ki ikramiye çıkmayan tek kişi siz değilsiniz, sizin gibi milyonlar bulunuyor. Sadece kendinizin kazanamadığını düşünmek, size sadece hayal kırıklığı ve üzüntü yaşatacaktır.

İkramiyeyi Kazanan Kişilerde de Ruhsal Bozukluklar Görülebilir’

Belli bir yaşam standardında yaşayan kişiler, büyük ikramiyenin çıkmasıyla beraber bambaşka bir hayata sahip oluyor. Bu noktada kişinin, alışık olmadığı bir hayat tarzına geçmesiyle ruhsal çöküntü ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kişinin, öncelikle yaşadığı sürece kendisini alıştırması, iş, aile ve sosyal hayatında yapacağı değişiklikleri daha sakin bir tavırla karşılaması süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olabilir.Ruhsal dengesizliğin yaşanmasının hem kişiyi hem de ailesini olumsuz etkilememesi için ikramiye kazanan kişinin uzman desteği almasını öneriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.