Sabah Dinç Kalkma Önerileri

Sabah Dinç Kalkma Önerileri

Hava değişimi, stres gibi çeşitli nedenlerden dolayı sabah erken saatlerde yataktan ayrılmak çoğu kişi için oldukça zor hale gelir. Daha enerjik hissedilen zaman dilimleri kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini unutmamak gerekir. Bu durumda duyuların aktif hale gelmesi için ne yapmak gerekir? Hangi noktalara önem vermek gerekir?

Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu

İç Hastalıkları-Nefroloji Uzmanı

Sabah dinç kalkmak için bazı noktalara önem vermek gerekir. Uzmanlar kaliteli-yeterli sürelerde uyuyan kişilerin sabah zihinsel-fiziksel olarak çok daha dinç-enerjik bir şekilde güne başladığını önemle belirtiyor.

İyi bir uyku için akşam yemeğinde küçük porsiyonlar ve karbonhidrat tüketimini belli seviyenin altında tutulmalıdır. Ayrıca uykuya geçmeden en az üç saat önce yemek yemeyi bırakın.

Yeterli sürede düzenli uykunun fizyolojik ve psikolojik sağlık açısından çok önemlidir. Günde 7-8 saat uyumak, insanın kendisini iyi hissetmesi, zihinsel olarak rahatlamasını sağlar. Kaliteli bir uyku için akşam yemeğinde porsiyonlar küçük tutulmalı ve karbonhidrat tüketimi kısıtlanmalıdır. Uykunun en az üç saat öncesinde yemek bırakılmalıdır.

Gün içinde daha aktif ve verimli olunan saatler kişiden kişiye değişebilir

Daha enerjik hissedilen zaman dilimleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genel olarak sabah saatlerinde insan bedeninin enerji seviyesi yüksektir. Ancak kişilerin günlük yaşam ve çalışma programlarına göre daha aktif ve verimli oldukları saatler farklılıklar gösterebilir. Belli bir konuya veya işe odaklanan insanların yaklaşık 90-120 dakika sonra verimlerinin düşmeye başladığı gözlemlenmiştir. Yoğun çalışma sonrasında su, kahve ve çay gibi sıvı bir şeyler içmek, kısa süreli hareket etmek için 15 dakika ara verilmesi kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Enerjik olmak için hobi edinin, monotonluktan kurtulun

Uyandıktan sonra güneş ışığına maruz kalırken kolları yukarı kaldırıp birkaç kez derin nefes alma, esneme egzersizleri yapma, duyuların uyarılmasına yardımcı olur. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için sağlıklı bir kahvaltı yapılması, yeterince su içilmesi de çok önemlidir. Ayrıca sabah saatlerinde açık havada 10 veya 20 dakikalık hafif bir yürüyüş yapılması da vücudun enerjisini arttıran önemli bir faaliyettir. Ek olarak kişinin monotonluktan kurtulup bir hobi edinmesi de güne daha enerjik başlamasına yardımcı olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.