Saç Bakımı Ertelenmez

Saç Bakımı Ertelenmez

Saç bakımını tatil sonrasına ertelemek yanlış bir karardır. Boya, balyaj gibi kimyasal işlemler sonrası saç yüzde 70 zarar görür. Kasaptan alınacak kemik parçası ya da kaynatılmış bir bardak pirincin suyu ile saçın kaybettiği nem, protein, kolajeni geri kazanmak mümkün olabilir.

Rıdvan Bayar

Saç Bakım Uzmanı

Bakımsız saç güneşe karşı da savunmasızdır. Saç koruyucusu olmadan, deniz-havuz sonrası duş almadan, güneşlenmek saç sağlığında onarılması sorunlara neden olur. Saç bakımı yapılmadan tatile gitmek ise var olan sorunların derinleşmesi, çözümünün zorlaşmasına anlamına gelir.

Saç bakım ve tedavisiyle ilgili son zamanlarda yoğun araştırmalar yapılıyor. Çünkü günümüzde neredeyse doğal saç yok denecek kadar azdır. Boya, balyaj gibi kimyasal işlem görmüş saçlar kolajen, protein, nem kaybına uğrar. Bu da kırık, dökülen, kepekli, kaşınan saç görüntüsüne neden olur. Saç bakımının tatil sonrasına bırakılması da sorunların çözümü zorlaştırır.

Saç koruyucu şekil verirken, korur

Saç; kökleri, mevcut çıkan ve çıktıktan sonrası bakım gerektiren üç tabakaya sahiptir. Bakım yapmadan tatile gidildiğinde saç daha fazla zarar görür.

Saç için havuz-deniz zararı aynı orandadır. Birinde tuz diğerinde klor vardır. Deniz-havuz sonrası güneşlenmeden önce mutlaka duş alınıp, saç arındırılmalıdır.

Güneşlenirken saç koruyucusu kullanmak saçın doğal şekillini korurken ihtiyacı olan bakımı da yapar. İpek proteini olanlar tercih edilirse daha fazla yarar sağlanır.

Şampuan gözenekleri açar, maskeler gözenekleri kapatır…

Saçı olduğundan daha iyi hale getirebilecek bir şampuan yoktur. Şampuan alkalı yani temizleyicidir ve PH’ı çok düşük olan tercih edilmelidir. Saçın gözeneklerini açtığı için şampuan sonrası maske yapılarak gözeneklerin kapanması saç sağlığının korumaya alınması açısından önemlidir.

Bir balyaj işlemi sonrasında günde üç kere bakım gerektir. Bu mümkün olmadığı için kalıcı bakım serumu çok üretilmiştir ve kullanımı önemlidir. Ürün seçiminde takip sistemi ile Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış markalar tercih edilmelidir. PH dengesi çok düşük, nem-protein oranı yüksek bakım ürünleri saç için kurtarıcıdır.

Nemlendirme ile bakım aynı değildir…

Deri ve deri altı, bir de mevcut uzayan saçların bakımı vardır. Saç kök ve deri altı için kolajen bakımı gerekir. Bu işlem uykudaki saç köklerinin uyanmasını sağlar. Eskiden içeriklerinde uyarıcı madde olduğu için bu işlem soğan sarımsakla yapılırdı.

Kolajen ilik bakımı için çok pahalı ürünlere gerek yoktur. Kasaplardan alınacak kemikleri kaynatarak elde edilecek ilikle bakım yapılabilir. Yeniden hücre oluşturma özelliği çok fazla olan kolajen saçın yenilenmesinde de etkin rol oynar. Egzama, kepeklenme, kaşıntı, dökülme sorunlarını da çözer.

Bir de saç uzaması ile ilgili işlemler vardır. Daha kalın telli ve sağlıklı uzatmak için kollajen ve doğal bileşenlerden elde edilen plasenta gerekir. Saçın en çok kaybettiği şey proteindir. Kimyasal işlemler saçın yüzde 70 protein kaybına neden olur. Saçları birbirine bağlayan, kopmasını engelleyen, esnekliği engelleyen, koruyan, proteindir. Sonrasında nem gelir. Saç kremi bile saçı nemlendirir. Ürün seçiminde nem ve protein birlikte olmasına dikkat edilmelidir.

Bazen protein bakımı saçı sertleştirir. Nem veren ürünlerde saçı yumuşatır. İkisi aynı anda saça sürülebilir. Protein bakımı saçta kalıcıdır. Üç-dört yıkamada ancak kaybolur. Isı ile aktifleşen bakımla aslında güneşlenirken protein-nem bakımı yapılabilir.

Pirinç suyu çok zengin protein kaynağıdır. Ancak yumuşatılması gerekir. Sert saç bakımsız olarak algılanır. Sonrasında mutlaka nem bakımı yapılması gerekir. Bakım, koku, nem, yumuşaklık bir arada sağlanabilir.

Saç güneşe karşı korunmalıdır…

Ciltte gözenekler vardır. Güneşe karşı korunmak için harekete geçerek koyulaşır. Oysa saç deriden çıktığı an ölüdür. Güneşten korunamaz. Birinci düşmanı balyajdır. Renk pigmenti alınırken saç üzerindeki renk kazınır. Önce üst tabakadaki koruyucu nem tabakasının kalkanın alınması gerekir. Renk pigmentleri ile oluşurken, saçın anatomisi değişir, protein ve keratin yapısı alınır. Sonuçta balyaj yapıldığında saçı yüzde 50 yaralar. Saç kalınlaştıkça pigmenti yoğunlaşır. Açma işleminde de daha fazla zarar verilir.

Bakım eski haline geri getirmez…

Boya işlemi sonrasında her yıkama sonrası bakım yapmak gerekir. Bakım sadece nemlendirir. Kullanılır duruma getirir. Bazı kişiler önce tatile gidip sonrasında bakım yaptırma düşüncesi ile hareket eder. Oysa saç deforme olduğu zaman kesilene kadar kalır. Bakım sadece saçın kaybettiği nemi geçici olarak korumaya alır. Pansuman gibidir.

DİKKAT!

Sağlıklı saç için nem, protein, kolajen çok önemlidir.

Asit içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.

Saf zeytinyağı sürmek saçın yanmasını hızlandırır.

Şampuan değişimi ve sıcak su ile yıkama kepek oluşum nedenidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.