Sağlığa Bütünsel Bakış 

Sağlığa Bütünsel Bakış 

Pure Encapsulations®; bütünsel sağlığın geleceğinin konuşulduğu, Türkiye’den ve dünyadan birçok bilim insanının bir araya geldiği bir zirveye ev sahipliği yaptı. Pure Encapsulations® Health Science Summit’te Türkiye’den ve dünyadan bilim insanları, tıbbın farklı alanlarındaki uzmanlıkları çerçevesinde sunum yaptı.

—-

Nestlé Health Science’ın vitamin, mineral ve bitkisel takviye edici gıdalardan oluşan, zengin bir ürün portföyüne sahip profesyonel takviye edici gıda markası Pure Encapsulations® sağlık profesyonellerinin katıldığı bilim zirvesi düzenledi.

Toplantının ilk bölümünde, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Endokrinolog Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız “Obezite ve Metabolik Sağlıkta Hormonların Rolü”, Kardiyolog Prof. Dr. Zeynep Tartan “Gerçek Yaşlanma: Vasküler Yaşlanma”, Diyetisyen Ray Griffitis, MSc “Vücudun En Küçük Kahramanı: Mitokondri”, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kadir Doğruer “Yoğun Bakım, Yoğun Destek, Yoğun Yaşam” konularını ele aldı.

“Türkiye obezitede Avrupa’da birinci sırada”

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Endokrinolog Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, “Dünyada 2,1 milyar obezite hastası var. Türkiye Avrupa’da birinci sırada. Görülme sıklığı, yüzde 32’lere ulaşmış görülme sıklığı. Son yapılan çalışmalar bize, dışardan zayıf görünüp, içerden obezitesi olan bireyler varken, dışarıdan obezitesi varmış gibi görünüp, içerden sağlıklı bireylerde var aramızda” dedi.

“Tansiyonuz yüksek ise damar sertliğinizi ve damar esnekliğini kaybetmişsiniz”

Kardiyolog Prof. Dr. Zeynep Tartan, “Damar yaşlanmasının en büyük tılsımı yaşam şeklimizde yatıyor. Hastalıkta tedavi her zaman yeterli olmayabiliyor. Damar yaşlanması  önce damarın sertleşmesi ve esnekliğini kaybetmesi ile başlar. Sonrasında iç yüzeyini döşeyen hücre yüzeyinin değişmesi ile devam eder. Sonrasında ise kalp krizi ve inmeye taşıyan süreç. Bu sinyal ve tetkiklerle anlaşılmaz. Dolayısıyla, tansiyon yüksek ise damar sertliği ve damar esnekliğini kaybedilmiştir” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.