Sağlıklı Nesillerin Sırrı Genetik Test’te Saklı

Sağlıklı Nesillerin Sırrı Genetik Test’te Saklı

saglikli-nesillerin-sirri-genetik-testte-sakliSağlıklı beslenme, düzenli ve stresten uzak bir hayat, spor, vs. Tüm bunlar sağlıklı yaşamın ve nesillerin gerçek anahtarı mıdır? Tabii ki hayır. Daha sağlıklı nesillerin sırrı: Genetik Test’te saklı. Çünkü yapılan genetik test sadece kişinin değil gelecekteki neslinin de sağlık ağacını ortaya çıkarıyor.
Dr . Gülay Özgön
Tıbbi Genetik Uzmanı

Daha sağlıklı yaşamak için yaptırılması gereken testlerin tümüne genetik test denir. Genetik testin sonucu sadece yaptıran kişinin değil o kişinin gelecekteki neslinin de sağlık tablosunu-sağlık ağacını gösterir. DNA üzerinden yapılan genetik testlerin amacı; daha sağlıklı yaşam veya var olan hastalıkların tanı ve tedavisidir. Ailesinde kanser veya kalıtsal hastalık varsa tanı ve tedavide kolaylık sağlayacak yolu bulmak için 18 yaş öncesi genetik test yapılabilir. Aksi takdirde çocukluk döneminde bu tür testlerin yaptırılması tercih edilmez. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok sayıda hastalığa tanı konulabilir hale gelindi. Genetik testlerin sonucu yalnızca bireyi ilgilendirmez bu bireyin soyundan gelecek nesilleri de ilgilendirir.
Güvenilir genetik test mümkün mü?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte on yıl önce kullanılan tekniklerin bazı bilinmezleri tespit etmekte eksik kaldığı ortaya çıktı . Bunun için de yeni yöntemler araştırıldı. Yöntemler geliştikçe daha güvenilir test elde etmek mümkün hale geldi.
Genetik testlerin yüzde 100 doğruluğu kullanılan malzeme ve yönteme bağlıdır. Örneğin; kardiyobasküler hastalıklara yatkınlığın araştırılması için yapılacak gen testinin doğruluğu materyal kandan mı alındı, kan doğru çalışıldı mı, hangi analiz metoduyla yapıldı? Bu soruların yanıtları testin güvenilirliği ile doğru orantılıdır.
Genetik testler sadece kan ile yapılmaz. Vücuttaki tüm sıvı veya dokulardan örnek alınıp yapılabilir. (Yanak içi mukoza veya tükürük, kanserli doku çalışmaları vs.)
Bilimde etik yaklaşım tehlikede mi?
Daha sağlıklı nesiller için daha geniş kapsamlı genetik tarama yapılabilir. Avrupa’da birçok merkezde evlenme çağındaki insanlar genetik testlerle ülkesinde en sık rastlanan hastalıklara ait taşıyıcılık riskini öğreniyor. Bu noktada etik yaklaşımın tehlikeye girmesi gündeme gelebilir. Çünkü hiç insan mükemmel gen haritasına sahip değildir. Bilimin tek tip insan ya da mükemmel insan yaratmak noktasına gelmesi etik yaklaşımı sarsar.
Bilimin amacı sadece genetik hastalığı olan veya genetik testinde taşıyıcılık çıkan bireylerin hastalıklarıyla ve taşıdığı risklerle ilgili bilgilendirilmesine yönelik genetik danışmanlık yapmak olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.