Sağlıklı Saç İçin Saf Su

Sağlıklı Saç İçin Saf Su

Sağlıklı ve ışıltılı saçlara sahip olmak istiyor, etrafınızdaki kişilerin saçlarınızın canlılığı ve bakımıyla gözünü almasını umuyorsanız uzmanlara göre tüm yıkamalarda saf su kullanmalısınız.

Uzmanlar, saçların klorlu su ile yıkanmasının, renk bozulmalarına, kolay kırılganlığa ve matlığa sebep olduğunu açıklarken, saçın yıkanmasında sıcak suyun kullanılması da derinin nemini ve cildin bütünlüğünü koruyan yağların kaybedilmesi anlamına geldiğini vurguluyor.

Saçların yıkanmasında ‘saf suyun’ ideal olduğunu belirten uzmanlar, içme sularının daha az mineral içerdiğini ve saf suya daha yakın halde olduklarını belirtiyor. Uzmanlar, şişelerde satılan suların saç yıkamada da kullanılabildiğini, belki biraz maliyetli olsada sonuçların yüz güldürdüğünü kaydediyor.

Ilık su ideal

Saçların yıkandığı sulardaki bir diğer önemli noktanın da ‘ısı’ olduğunu ifade eden uzmanlar, saçların yıkanmasında oda sıcaklığındaki suların kullanılmasını öneriyor. Bazı kişilerin, saçlarını iyice temizleyebilmek amacı ile dayanabilecekleri en yüksek ısıda sular kullandıklarına dikkat çeken uzmanlar, bunun çok yanlış olduğunu bildiriyor. Saçlı deriye sıcak su uygulanmasının, bu bölgede bulunan derinin nemini ve cildin bütünlüğünü koruyan yağların daha kolay uzaklaştırılmasına sebep olduğunu vurgulayan uzmanlar, ayrıca ısı karşısında ciltteki deliklerin genişlediğini ve saçların cilt altındaki derinliklerinin minimuma indiğini, bu durumda dayanıklılıklarının azaldığını kaydediyor.

Banyo sonrası sert bir kurulama veya fırçalamanın, saçların kopmasına sebep olabildiğini ifade eden uzmanlar, günümüzde kolaylıkla bulunan temizleyici şampuanların, dayanılabilecek en serin su ile uygulanmasının, saçlara güç vereceğini bildiriyor. Uzmanlar ayrıca, uygun sularla yıkama ve jojoba yağı gibi nemlendirici uygulamaların, saç diplerindeki sağlığı koruyacağını kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.