Sağlıklı Saç Parlar

Sağlıklı Saç Parlar

Yaz mevsiminde daha çabuk yıpranan saçların sağlıklı, parlak görünüme kavuşabilmesini ister misiniz? 

Dr. Burçak Bozdemir Aral

Dermatoloji Uzmanı

Sağlıklı saç parlar. Saç kuruluğunu azaltan bakım ürünleri kullanmak ve saçı yıpratan etkilerden uzaklaşmak hasarı azaltmakta önemli role sahiptir. Unutmayın ki kadınların yaklaşık yüzde 40’ı yaşamları boyunca en az bir kez saç dökülmesi problemi yaşar.

Kıl köküne yeterli maddelerin ulaşamaması sonucu saç beslenemez, incelir, kırılgan hale gelir ve dökülmeye başlar. Dışarıdan uygulanan kozmetikler saçın temizlenmesini, kolay taranmasını ve görüntüsünü etkiler. Ancak unutmamak gerekir ki saçın beslenmesi ve büyümesi yalnızca kökü yoluyla olur.

Yaz Mevsiminde Işıldayan Tek Şey Cildiniz Olmasın!

Yaz mevsiminde UV ışınlarına ve güneşe normalden daha uzun süre maruz kalma, deniz ve havuz suyuna sık temas etme gibi nedenlerle saçlarınız kurur ve yapısı bozulur. Saçınızın yapısını sağlamlaştırmak ve dökülmeleri azaltmak istiyorsanız;

  • Saçlı deri tipinize uygun ürünler kullanın.
  • Saçınızı aşırı taramayın, sıkı toka ve bandajlar kullanmayın.
  • Saç derinize uygun boyaları kullanın.
  • Deniz ve havuz suyunun zararlarından korunmak için mutlaka saçınızı deniz veya havuza girdikten sonra yıkayın.
  • Uv ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmayın. Güneş ışınlarında bulunan UV ışınları saçın mat ve kaba görünmesine neden olur. Saç elastik yapısını kaybederek daha kırılgan hale geldiğinden taramak ve şekil vermek zorlaşır, sık sık kırılır.
  • Dermatoloğunuza başvurun ve hekiminizin yönlendirmesiyle saçınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren ilaçları kullanın. Bu vitaminleri uygun olan miktarda besinlerle almak zor olduğundan ve dışarıdan uygulanan kozmetikler saçın beslenmesini etkilemediğinden, ağızdan kullanılan bu ilaçlarla saçın ihtiyaç duyduğu destek sağlanmış olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.