Sağlıkta Şiddet Uygulayan Hizmetlerden Men Edilsin

Sağlıkta Şiddet Uygulayan Hizmetlerden Men Edilsin

AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, “Hakem şiddeti karşısında verilen ceza sağlıkta da uygulanmalı, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar sağlık hizmetinden süreli olarak men edilmeli!” dedi.

—–

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, 2023’te geçen yıla oranla sağlıkta yaşanan şiddet olayları sayısının arttığına dikkat çekerek, yeşil sahalarda verilen cezanın sağlık alanın da uygulanmasını önerdi.

Dr. Ahmet Kandemir, “Son bir haftada beş farklı ilde, altı farklı sağlık kurumunda yaşanan fiziksel şiddet olaylarında, 10’un üzerinde doktor ve sağlık çalışanı fiziksel-ruhsal olarak büyük ölçüde yaralandı” belirterek şiddet olaylarına karşı etkin bir çözümün hala üretilemediğini söyledi. Kandemir sözlerine şöyle devam etti; “Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorunu ve çalışma şartlarında iyileştirme gibi düzenlemeleri içeren “Beyaz Reform” döneminin başlatıldığı duyurusu da sözde kaldı. Sağlıkta Şiddetin çözülebilmesi için Beyaz ya da Gri prosedürler yerine ‘Şiddet’ oluşmadan önleyecek, şiddet anında hızlı korumayı sağlayacak, cezaları caydırıcı olacak çözüm ve politikalara ihtiyaç var.

Futbolda yaşanan ve hepimizi derinden üzen hakeme şiddet olayında, tüm Türkiye ayağa kalktı. Hakemlerin maçlara çıkmama kararını bizler de destekledik. Yaşanan şiddet olayının hemen ardından, şiddeti uygulayan kulüp başkanına verilen ceza, yerinde ve caydırıcı nitelikte oldu: 5 yıl hak mahrumiyeti, üç yılı aşan ceza bakımından da sürekli hak mahrumiyeti ve para cezası. Şiddet, her yerde şiddet olduğu için sağlık çalışanlarının çalışma ve can güvenliğini tehdit ettiği için aynı hızda cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan her bir bireyin sağlık hizmetlerinden süreli men edilmesini öneriyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.