Sezaryen İzi Silinebilir…

Sezaryen İzi Silinebilir…

Anne olan kadınların en büyük estetik sorunlarından biri olan sezaryen izleri artık ameliyatsız, kolayca siliniyor.

Prof. Dr. Akın Yücel

Estetik ve Plastik Cerrahi

Sezaryen kesileri genellikle belirgin bir iz bırakmadan iyileşir. Ancak bazen izin olduğu bölgede bir yapışıklık ve çöküntü gelişir. Bu sıklıkla işlem sonrası oluşan bir enfeksiyondan, kanamadan ya da yara iyileşmesi sorunlarından kaynaklanır. Özellikle kilo alımı bu çöküntüyü belirginleştirir. Kilo alımı fazla, deri sarkması belirgin olan hastalarda bu sorun karın germe sırasında düzeltilebilir. Karın germe gerektirmeyen ve cilt sarkması olmayan hastalarda cerrahi uygulamadan bu sorunu düzeltmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Aslında bir çok kadın bu sorundan mustarip. Düzeltmek için kesinin tekrarlanması gerekir. Bu da tekrar bir iyileşme süresi gerektirir. Sonuç başarılı olsa bile, izin yeniden soluklaşması için bazen bir yıldan uzun bir süre gerekir. Bu tür sezaryen izinde yapışıklık gelişmiş, üstteki ciltte fazla bir sarkması olmayan hastalarda yeniden bir kesi yapmadan başarılı sonuçlar alınabilir.

Vücudun başka bir bölgesinden bir miktar yağ alınır ve yağı yoğunlaştırılır. Yapışık izi enjektör uçları ile içerden açılır ve altına yağ verilir. Böylelikle çökük alan doldurulmuş ve karın cildi ile aynı seviyeye yükseltilmiş olur. Bu yöntem sezaryen izleri dışında vücuttaki tüm ameliyat yapışıklıklarına, çökük yara izlerine de uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.