Sıcak Hava Afeti Reçetesi

Sıcak Hava Afeti Reçetesi

Yazın sıcak havalarda gribal enfeksiyonlar sık hatta daha ağır seyredebilir. Bazı hastalıklara sahip olanların özellikle dikkat etmesi gerekir. Fazla yemek ve stresle gelebilecek ek yüklerden kaçınılmalıdır.

Prof. Dr. Haydar Sur

Halk Sağlığı Uzmanı

Aşırı sıcak havaların yol açabileceği birçok risk olduğunu belirten uzmanlar, tehlikelerin farkında olmanın can-mal güvenliği açışından önemli olduğuna dikkat çekiyor. Vücudun maruz kaldığı sıcaklık, terleme ile vücuttan atılan sıcaklıktan fazla olursa ısı ayarlama mekanizması bozulabilir.

Vücudun kendi ısı ayarlama mekanizması bozulabilir

Vücut kendisini terleme ile serinletir. Eğer çok uzun süre çok aşırı sıcağa maruz kalırsak, vücut sadece terleyerek sıcaklıkla baş edemez hale gelir. Bir başka tehlike, aşırı terleme ile aşırı su kaybedilmesi ve vücudun kuruması sonucuna ulaşılmasıdır.

Vücudun maruz kaldığı sıcaklık miktarı, terleme ile vücuttan atılan sıcaklıktan fazla hale gelirse vücudun kendi ısı ayarlama mekanizması bozulur ve vücudun temel yapısındaki sıcaklık artar. Bu durumda sıcaklıkla ilgili tıbbi tablolara ve hastalıklara kapı aralanmış olur. Bunlar arasında sıcağa bağlı döküntüler, sıcaklık krampları, sıcak çarpması ilk akla gelenlerdir.

Sıcaklık artışının vücuttaki etkileri:

 • Aşırı terleme
 • Başlangıçta kırmızı ve kaşıntılı cilt
 • Susuzluk hissi
 • Baş ağrısı
 • Bulantı, kusma ve ishal
 • Bitkinlik hissi
 • Zihni bulanıklık veya tam konsantre olamama hali
 • Kas krampları

Bazı hastalıklara sahip kişiler daha fazla risk altında

Aşırı sıcak havaların tehlikelerini herkesin bilmesi gerekir. Bazı hastalıklara sahip kişiler; MS, lupusi romatoid artrit gibi otoimmün gibi daha fazla risk altındadır.

 • Astım, KOAH ve alerji hastaları
 • Migreni olanlar
 • Kalp hastaları
 • Artriti olan kişiler

Sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde hareket gerektiren işler bırakılmalı

– Öncelikle kişilerin kendilerini en serin yerde en çok zamanı geçirmek üzere programlaması gerekir.

– Eğer ikindi gölgesi, balkon ve bahçe serinliği, avluyu veya balkonu yıkayıp serinletme gibi imkanlar varsa bunlar es geçilmemeli.

– Pencereler ve kapılar karşılıklı açılarak hava akımı oluşturulmalı ve yoğunlaşan ısı yüksekliği düşürülmeli.

– Mümkünse güneş batmadan evden dışarı çıkılmayarak aşırı sıcağa maruziyet en aza indirilmeye çalışılmalı.

– Sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde ev işleri veya diğer hareket gerektiren işler bırakılarak sıcaklığın stresi yükseltilmemeye çalışılmalı.

Fazla yemek ve stres gibi ek yüklerden kaçınılmalı

– Hafif meyve sebze ve yiyeceklerle öğünler rahatlatılmalı.

– Serin tutacak giysiler tercih edilmeli.

– Odalar çok güneş alıyorsa bir veya birden fazla güneş perdesi ile içeri gelen ısı enerjisi azaltılmalı.

– Her zamankinden çok daha fazla su içilmeli.

– Terle atılan tuz ve mineralleri yerine koymak adına aşırıya kaçmadan maden suyu içmek de yararlı olabilir. Bu öneriyi tansiyon hastaları fazla abartmamalı, çünkü tuzların aşırı alınması tansiyon dengesini bozabilir. Kritik değerlerle yaşayan hastaların bu konuda mutlaka hekimine danışması gerekir.

Kimseyle kavga edilmemeli, stres ile gelecek ek yüklerden kaçınılmalı ve yoracak eylemlerden uzak durulmalı. İmkânı olanların günde en az 1 veya daha fazla serin duş alması bir çözüm yoludur. Havuz, göl, deniz gibi ortamları bulunan kişilerin suya sık sık girmeleri, ancak suda yoğun hareket ile yüzme seanslarına da limit koymaları akılcı bir yol olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.