Sinüzit 10 Dakikada Tarihe Karışıyor

Sinüzit 10 Dakikada Tarihe Karışıyor

sinuzit-on-dakikada-tarihe-karisiyorBalon Sinoplasti” yöntemi ile burun tıkanmaları ve dayanılmaz baş ağrılarına neden olan sinüzitten kısa sürede kurtulmak ve aynı gün içerisinde taburcu olmak mümkün hale geldi.

Op. Dr. Volkan Kahya

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı

Yeni geliştirilen sistem sayesinde, kapalı sinüs yolu su ile şişirilen baloncuklarla açılarak sinüzitten kurtulmak mümkün hale geldi. Tıpta, sinüs boşlukları mukozaların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan sinüzitten kısa sürede bıçaksız şekilde kurtulmanın yolu, yeni geliştirilen bir cihaz sayesinde açıldı. “Balon Sinoplasti” yöntemi adı verilen yeni sistem, tıkalı koroner damarların balon ile genişletilmesi mantığının, sinüs kanallarına uygulanması şeklinde çalışıyor. Sinüzit ameliyatı kesi olmaksızın, sinüslere gönderilen baloncuklar sayesinde genişleterek açılır. Eskiden sinüzit ameliyatları kesi yöntemiyle yapılıyordu. Hastalar ameliyatta, sonrasında acı çeker ve kanamaları olurdu. Yeni yöntem ile hastanın kapalı olan sinüslerine gönderilen balonlar genişletilerek sinüs yolu açılıyor. Hem çok kısa sürede hem kanamasız şekilde sinüzit ameliyatı gerçekleştirilmiş oluyor. Bu sistemle eskiden ameliyattan sonra uygulanan tamponlar da tarihe karışmış oldu. Kendiliğinden yok olan tamponlar yerleştiriliyor ve hastamız ameliyatın hemen ardından taburcu edilebilir. Her hastaya ayrı bir cihaz kullanılır ve cihazların kullanımının bir kereye mahsustur. Böylelikle, daha steril bir ameliyat gerçekleştirilmiş oluyor.

Kabus Sona Eriyor

Özellikle kış aylarından sonra atlatıla gribal enfeksiyonun arından ortaya çıkan sinüzit, toplumun büyük kesimini etkileyerek yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olarak biliniyor. Sinüslerin dolması sonucu, burun tıkanıklığı, genizden ve burundan iltihaplı akıntı, baş ağrısı, yüz bölgesinde ağrı, koku alma bozukluğu ve öksürük gibi bir çok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. “Balon Sinoplasti” yöntemi sayesinde kapalı sinüslere suyla şişirilen baloncuklar gönderilerek, kapalı sinüs yolu açılabiliyor. Çok kısa süren ameliyatta bıçak ve kesi olmaksızın hasta bir kaç saat içerisinde taburcu oluyor. Ayrıca geliştirilen yöntem, ameliyat sonrası kanamaları da ortadan kaldırıyor. Bıçak kullanılmadığı için hastalar ameliyattan çıktıktan sonra kanamalara maruz kalmıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.