Sırt Ağrısıyla Gelen 5 Ciddi Hastalık!

Sırt Ağrısıyla Gelen 5 Ciddi Hastalık!

bel-agrisi-habercisiGenç  yaşlı demeden hemen her yaş grubunda ortaya çıkan bel ağrısı 5 kişiden birinde görülüyor. Sırt ağrısı vakaları bazen kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken bazen de fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabilir!

Doç. Dr. Ayçe Atalay

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Sırt ağrısı boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsar. Araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı genç- yaşlı ayrımı gözetmeksizin her yaşta ortaya çıkabilir. Sırt ağrıları kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle, özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Belirtisi Sırt Ağrısı Olan 5 Hastalık

1.  Myofasiyel Ağrı Sendromu

Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrının görülme sıklığı bilgisayarın fazla kullanılması nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Araştırmalar uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut ortaya koyuyor. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiliyor.

Ağrının tipik özelliği: Genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunur. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları arttırır.

2. Boyun Fıtığı: Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilir. Boyundan kaynaklanan ağrılar boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda sırt bölgesine kadar bazen de kol boyunca uzanabilir. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber sorun daha nadir olarak görülür.

Ağrının tipik özelliği: Özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk ağrıya eşlik ediyorsa boyun fıtığının habercisi olabilir.

3. Fibromiyali: Kadınlarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablodur. Sıklıkla sabah yorgun kalkma, çabuk yorulma şikayeti olur. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artar. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözlenir. Depresif duygu durum hastaların ağrıya hassasiyetini arttırır. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırır.

Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebiliyor. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebiliyor.

4. Skolyoz: Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınır. Farklı yaştaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebilir. Gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısıdır. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebilir. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi, erken dönemde doktora başvurulması gerekir.

Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabilir. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebilir.

5. Osteoporoz: Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebilir. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebilir.

Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluyor. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiliyor.

Bu Belirtilere Dikkat!

Daha nadir olmakla beraber omurgaları tutan kötü huylu hastalıklar da sırt ağrısına neden olabilir. Ağrı gece başlıyor veya sürekli ya da şiddetli ise ve kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.