Siyatik Ağrısı Neden Olur?

Siyatik Ağrısı Neden Olur?

Siyatik kökleri bel omurgası diskleri içine kadar uzanır ve bir diskte çıkıntı (herniasyon) olması durumunda sıkışma meydana gelir ve ağrıya neden olur. Bu sebepten kaynaklı bir ağrı Spinal Dekompresyon tedavi yöntemiyle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Prof.Dr. Gülçin Gülşen

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Siyatik ağrısı bacaklardaki sinir boyunca yayılan önemli bir ağrı çeşididir. Genellikle alt bel bölgesinde başlayan siyatik siniri ağrısı, uyluk kemiğinin arka ve yanında belirir, kalçanın içine doğru hareket eder. Ağrı ayak ve ayak parmaklarını da içine alır. Vücudun her iki tarafında bulunan bu sinirlerde ortaya çıkan ağrılar için siyatik hastaları genellikle sadece bir tarafında ağrı hissediyorum’ tanımını yapar.

Ağrının yanısıra bu rahatsızlığın en bariz belirtileri bacaklarda uyuşukluk, yanma, karıncalanma, kas zayıflığı, hareket zorluğu ve kontrolsüzlüktür. Bu belirtileri gösteren hastalar genellikle zorlanarak oturma ve hareket etme şikayetinde bulunurlar.

Yanlış masaj siyatikte kötü sonuçlar doğurur
Siyatik ağrısının erkek ve kadın ayrımı yapmaz.

Rahatsızlığın nedenleri:

Ana neden yaşam süresinin bir döneminde siyatik sinirine iç ve dış etkenlere bağlı baskı ve tahriştir.

Lomber olarak adlandırılan sinirler (alt omurganın dışarı kısmındaki sinirler) üzerinde sıkışma olabilir.

Siyatik kökleri bel omurgası diskleri içine kadar uzanır ve bir diskte çıkıntı(herniasyon) olması durumunda sıkışma meydana gelir. Bu da ağrıya neden olur. Bu sebepten kaynaklı bir ağrı Spinal Dekompresyon tedavi yöntemiyle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Bazı kimselerde doğuştan omurga darlığı olabilir. Bu da yine sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur.

Ağrıyı geçirme amacıyla bilinçsiz şekilde siyatik sinir köküne yapılan ovma ve masaj sinire zarar vererek daha kötü sonuçlar doğurabilir. Tahriş olan sinirlerin ve omurganın yeniden organizasyonu, ayak bakım başta  olmak üzere farklı tedavi yöntemleri sonuç verebilir.

Tümöre dikkat edilmeli

Omurilik veya sinir kökleri üzerine baskı yapan bir tümör siyatik ağrısı kaynağı olabilir. Bel bölgesindeki muhtemel bir tümör kalçadan ayaklara kadar ağrıya neden olabilir. Böyle bir tümörün varlığına dair diğer belirtiler ise mesane ve bağırsak kontrolünün kaybı ya da kas güçsüzlüğüdür.

Hamileler, siyatik için şiroterapi yaptırabilir

Şiroterapi bakımı omurga yaralanmalarında disklerin tedavisi ve özellikle kas spazmını azaltmak ve kas gücünü artırmak için uygulanır. Hamileliğin son dönemlerinde omurga yükünün artması, rahmin siyatik sinir baskısı oluşturması, vücuttaki hormon değişikliğiyle kas spazmı, hareketsizlikle birlikte kas zayıflığı rahatsızlıkları ortaya çıkar. Hamileler için oldukça güvenli bakım olan şiroterapi ile kadınlar vücutlarıyla yeniden barışarak, siyatik ağrısını azaltır ve hatta bir süre sonra ağrı ortadan kalkar.

Erkekler cüzdan üzerine oturmayın, siyatik ağrısı çekebilirsiniz

Alışkanlıklarımız doğrudan omurilik sağlığını etkiler. Her gün uzun saatlerce ayakta kalma ve çoğunlukla erkeklerin arka ceplerinde cüzdan taşıma ve üzerine oturma alışkanlıklarının yaşam boyu devam etmesi durumunda omurganın yanlış pozisyonda tutulmasına bağlı kayma meydana gelebilir.

Siyatik ağrısında ilaç kalıcı çözüm değildir
Değişik sebeplerden siyatik ağrısı çeken hastalar ilk olarak ağrı kesici, kas gevşetici benzeri ilaç tedavisine başvurur. Ağrının sebebi göz önünde bulundurulduğunda bu geçici bir rahatlama sağlarken kalıcı çözüm olamaz. Tahriş olmuş ve baskı gören bir sinirin ağrısını ilaç maskeleyebilir ama ağrı geçmez bir süre sonra nükseder. Siyatik ağrısının belirtileri olabilecek bel bölgesinde şişkin disk, spinal stenoz, spinal artrit, veya faset sendromu teşhisi konulursa, ameliyatsız tedavi yöntemi olan Spinal Dekompresyon ile başarılı bir şekilde ağrılarından kurtulabilir. Spinal Dekompresyon ile sadece ağrılı bölgede zarar görmüş disklere uygulama yapılır, ilaç içermeyen bir tedavi yöntemidir. Cerrahi olmayan bu yöntemle siyatik ağrısında gerçek bir iyileşme sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.