Skleroderma Hastaları İçin Özel Platform

Skleroderma Hastaları İçin Özel Platform

Nadir bir hastalık olan Skleroderma hastalığıyla ilgili merak edilen tüm detayların yer aldığı global platform, Türkiye’deki hasta ve hasta yakınları için yerelleştirilerek 29 Haziran Dünya Skleroderma Günü’nde hizmete açıldı.

Boehringer Ingelheim, hasta ve yakınlarına destek olmak amacıyla 29 Haziran Dünya Skleroderma Günü’nde “Birlikte, Sklerodermadan fazlasıyız” mesajı ile MoreThanScleroderma’yı hizmete açtı.

Bağ dokusu vücudun her yerinde bulunduğundan, kişilerde farklı semptom kombinasyonları gösterebilen Skleroderma ile ilgili az bilinen birçok bilginin yer aldığı MoreThanScleroderma platformu ile hastalık hakkında bilgilendirilmesi-desteklenmesi hedefleniyor. Platformda; hasta ve yakınları için Skleroderma’nın belirtileri, tanısı, tedavi yöntemleri ve süreç hakkında birçok bilgi yer alıyor. Yanı sıra, hasta hikayeleri ile hastalığın bireyleri farklı şekillerde etkilediğinin de görülmesi mümkün kılınıyor.

Skleroderma çoğunlukla kadınları etkiliyor

30’ların başı ve 50’lerin ortasında sık görülen Skleroderma, diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, çoğunlukla kadınları etkiliyor. Nasıl etkilenileceği; etkilenen vücut bölümleri, belirtilerin şiddeti ve bunların zaman içinde nasıl değiştiği ile ilişkili olarak çeşitlilik gösteriyor ve çoğu insanda hastalık, farklı sıralar ile ortaya çıkabilen bir veya iki belirti ile başlıyor.

Hastaların yüzde 90’ından fazlasında cilt belirtileriyle ortaya çıkan Skleroderma’nın diğer semptomları arasında; parmak uçlarında renk değişimi, baskı nokta veya eklemler etrafında sert yumrular (kalsinoz) ve kırmızı noktalar (talenjiektazi), ellerde aşırı soğuma, acı veya uyuşma hissi, el-ayak parmaklarında yaralar-ülserler, eklem ağrısı veya tutukluğu yer alıyor. Tüm bu belirtilerin yanında, Skleroderma’da kalp, böbrek-sindirim sisteminde de değişiklikler görülebilir. Hastalarının yüzde 90’ından fazlası şiddetli yorgunluk yaşıyor. Yanı sıra, Skleroderma hastalarının yüzde 40’ında ülser veya açık yara; 10’undan 9’unda ise sindirim sistemi belirtileri gelişir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.