Solaryumda Göz Koruması

Solaryumda Göz Koruması

Solaryumda iken ultraviyole ışınlarından gözleri ne kadar koruyabiliyoruz? Göz kapaklarını kaplayan deride ve konjonktiva tabakasında kanser oluşumuna neden olabilen ultraviyole ışınlardan en çok açık renkli gözlü kişiler etkilenebilir.

Dr. Şenay Yılmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Güneş ışınları görülebilir ışık, ultraviyole (morötesi) ve infrared (kızılötesi) ışınlardan oluşuyor. Bunların arasında göz sağlımızı en çok etkileyen görülebilir ışınlardan mavi ışınlar ve ultraviyole ışınlardır. Özellikle son yıllarda bir çok kimyasal maddenin etkisiyle ozon tabakasında meydana gelen incelme nedeniyle sağlığımız için son derece tehlikeli olan bu ışınlar yeryüzüne daha fazla ulaşmaktadır.

Gün boyunca uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmak kısa dönemde gözlerde derideki güneş yanığına benzer hasar oluşturuyor. Bu zedelenmeler genellikle ağrılıdır. Bulanık görmeye yol açar ve birkaç gün içerisinde iyileşebilmektedir.

Ultraviyole Seviyesi Nerelerde Artar?

Ultraviyole ışınların göz üzerindeki esas ciddi olumsuz etkileri uzun dönemde görülebilir. Sürekli ultraviyoleye maruz kalmakla ortaya çıkan maküla (sarı nokta) dejenerasyonu, solar makulopati, pterjiyum, katarakt ve göz kapaklarını kaplayan deride ve konjonktiva tabakasında kanser oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Güneşe maruz kalınma derecesini artıran faktörler ultraviyole ışınlarının göze verebileceği hasarı artırabilmektedir. Ultraviyole etkisi karda, kumda ve suda daha fazladır. Deniz seviyesine göre yükseklik arttıkça ultraviyole seviyesi artar. Açık renkli gözlere ve deriye sahip kişiler ultraviyole açısından daha fazla risk taşır.

Ultraviyole ışınları saat 10.00 ile 16.00 arasında en yüksek seviyede bulunmaktadır. Ultraviyolenin en kuvvetli geldiği dönem ilkbahar ve yaz aylarıdır, sonbahar ve kış aylarında ultraviyole seviyesi düşer.

Çocuklar da Risk Grubunda

Güneşle temasta bulunan herkes bu zararlı ışınlara karşı gözlerini koruması gerekir. Ancak özellikle açık renk gözlüler, makula dejenerasyonuna genetik eğilimi olanlar, gözlerinden herhangi bir cerrrahi operasyon geçirmiş olanlar ve lazer tedavisi görmüş olanlar yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlere göre az olması nedeniyle çocuklar da yüksek risk grubuna girmektedir.

 

Solaryumda Gözlük Takılmazsa Oluşabilecek Rahatsızlıklar

İnsan güneşe bakmaya çalıştığı zaman, kornea ve göz içi merceği ultraviyole radyasyonunu emebilecektir. Güneş ışığına maruz kalmak gözü savunma mekanizmasına iter. Bu da göz bebeklerinin küçülmesi ve gözlerinin kısılması demektir. İnsan solaryuma girince kontrollü koşullarda ultraviyole radyasyona maruz kalır ve göz savunması en düşük seviyededir. Solaryumda gözlük takmadığınız zaman oluşabilecek göz rahatsızlıklar fotokeratit ve konjonktivittir. Konjonktivit göz kapaklarının iç yüzeyiyle skleranın bir kısmını örten ince zar olan konjonktivanın yanmasıdır. İki durum da ağrılı güneş yanığı gibidir.Solaryumda güneşlenmek için, göz koruması şarttır. Mutlaka koruyucu gözlük kullanmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.