Sosyal Medya İçin Estetik

Sosyal Medya İçin Estetik

Sosyal medya estetiğe olan talebi artırdı. Facebook, Twitter gibi ağlarındaki profil fotoğraflarında daha güzel ve çekici görünme isteği kullanıcıların yönünü plastik cerrahlara çevirdi.

Op. Dr. Hakan Gence
Plastik Cerrahi Uzm.

 Hayatımızın önemli bir parçası olan sosyal medyada vaktimizin büyük bir kısmını geçiriyoruz. Tüm dünyadaki sosyal medya kullanıcıları ile yazılı, sesli ve görüntülü konuşma yapıyor, fotoğraf ve video paylaşabiliyoruz. Kullanıcılar sosyal medya sitelerinde en güzel fotoğraflarını profil kısmında paylaşırken bazı kullanıcılar ise bu bölüme ya ünlülerin fotoğraflarını ya da doğa fotoğraflarını ekliyor.

Sosyal medyadan plastik cerrahlara ulaşıyorlar

Oxford Üniversitesi ‘Selfie’ kelimesini yılın kelimesi seçti ve bu kelime bir kimsenin cep telefonuyla veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekip sosyal medyaya yüklemesi anlamına geliyor. Sosyal medya araçlarına fotoğraflarını yükleyen bazı kişilerde fiziksel özellikleri nedeniyle gerginlik oluşuyor. Son yıllarda plastik cerrahi uzmanlarına, sosyal medya uygulamalarından direkt ulaşarak yapılan tavsiye ve bilgilendirme talebinde ciddi bir artış var.

İdeal güzelliğine nasıl ulaşılır?

Alın: Bu bölge çok düzse yağ enjeksiyonları ile dış bükey bir şekil verilebilir. Saç çizgisi çok aşağıda yerleşmiş olan hem erkek hem de kadınlarda epilasyon ile saçların alınması sağlanarak dar alın daha geniş bir hale getirilebilir ya da saçların dökülmesi sonucunda saç çizgisinin gerilediği durumlarda saç ekimi yapılabilir.

Kaşlar: Düşük görünümlü kaşlara botoks ve yağ enjeksiyonları gibi uygulamalar yapılabilir. Kaş asma operasyonları ile kaşlar ideal pozisyonlarına getirilebilir.

Burun: Rinoplasti adı verilen burun estetiği işlemi ile burun küçültülebilir, büyültülebilir, ucu kaldırılıp indirilebilir, burun delikleri ideal büyüklüklerine getirilebilir, burun içi ve dışına ait eğrilikler düzeltilip hem estetik hem de fonksiyonel yönden güzel bir burun görüntüsü sağlanabilir.

Yanaklar: Yaşlı yüzde sarkmış olan yanaklar asılarak kaldırılabilir ya da şişman görünümlü yanaklar daha zayıf görünümlü hale getirilebilir. Elmacık kemikleri belirginleştirilebilir. Yanaklara dolgu yapılarak yüze daha dinlenmiş bir ifade verilebilir.

Dudaklar: Anatomik olarak üst dudak hafifçe alt dudağın (1-2 mm) önündedir ve alt dudak üst dudağa göre daha kalındır. Bazen burun operasyonu yaptıracak bayanlar için işlemin en önemli noktalarından birisi dudağın dolgu maddeleri veya hastanın kendi yağları ile kalınlaştırılmasıdır.

Çene: Profiloplastide burundan sonra en önemli etkili faktör çenenin değerlendirilmesidir. Ülkemizde en çok görülen sorun çenenin geride olması ve çene yüksekliğinin kısa olmasıdır. Bu kadınlarda yuvarlak bir yüze neden olurken erkeklerde de zayıf yüz hatlarına neden olur. Bu bölgeye yönelik yağ enjeksiyonları veya dışarıdan dolgu maddeleri ile çenedeki gerilikler rahat bir şekilde düzeltilebilir. Benzer şekilde çenenin ileride olduğu hastalar için de uygun operasyon teknikleri ile çene geriye alınabilir.

Çene Altı Bölgesi: Çene altı bölgesindeki yağ fazlalığı ve sarkıklıklar, hastanın çenesinin ve boynunun olduğundan daha kısa görünmesine yol açar. Bu bölgeye yapılacak basit bir liposuction (yağ alma uygulaması) çene kontürünü düzgünleştirir. Boyun bölgesindeki kırışık deri boyun germe operasyonu ile düzeltilebilir.

İşte tüm bu uygulamalar ‘Profiloplasti’ denilen terimi ortaya çıkartmıştır. Hedef, yüzdeki ideal güzelliğe ulaşmak ve parçaları bir bütün olarak değerlendirmektir. Burun, dudak, yanaklar, çene, alın, kaşlar ve boyun aynı anda değerlendirmeye alınır ve estetik cerrahi uygulamalarına tüm bu analizlerin sonucuna göre karar verilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.