Spor Diyetinde Genlerin Etkisi

Spor Diyetinde Genlerin Etkisi

Spor ve düzenli egzersiz yapan kişilerin, doğru diyet ile beslenmesi çok önemlidir. Çünkü vücudun ihtiyaçlarını belirlenmeden yapılan düzenli ve ağır egzersizler hücrelerde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Dr. Gülay Özgön

Genetik ve Farmakoloji Uzmanı

Spor diyeti ; kas yaparken kilo dengesini sağlamak, vücudun genel sistemine zarar vermemek için  genetik danışmanlık alınarak oluşturulmalıdır.

Sporla eş zamanlı beslenmeye dikkat

Özellikle büyük kentlerdeki insanların günlük yaşam ve çalışma koşulları düzenli hareketi engeller, bu ihtiyaç spor ve egzersiz programlarıyla karşılanmaya çalışılır.

Düzenli yapılan egzersizler insanların sağlıklı yaşamları için önemlidir fakat sporla birlikte beslenme sisteminin genetik analizlerle belirlenmesi gerekir.

Düzenli egzersiz vücudun kas sisteminin oluşturulması için optimal koşullar altında son derece faydalıdır. Fakat, kas yaparken kilo dengesi ve vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamak kritik önem taşır. Vücudun ihtiyaçları belirlenmeden düzenli ve ağır egzersiz yapmak hücrelerde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Gen yapısı performansı etkiler

Düzenli yapılan egzersizler hücreleri aktif hale getirerek, iskelet kasının gelişmesine destek olur. Bunun yanı sıra kronik hastalıklarda iltihaplanma önleyici etki yaratır. Süreci yararlı hale getirmek ise sağlıklı bir beslenme ile mümkün olur. Çünkü beslenme genlerin çalışmasına etki eden en önemli faktördür. Yapılan kan testleri ile vücudun ihtiyaç haritası belirlense de genetik analizlerle kesin bilgiye ulaşılır. Performansa etki eden genlerin yapısını bilerek oluşturulacak beslenme sistemleriyle en sağlıklı sonuçlara ulaşmak mümkün olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.