Stres + Gerginlik= Bel Fıtığı

Stres + Gerginlik= Bel Fıtığı

35-50 yaş arası, uzun boylu, ağır işlerde çalışan, ev hanım, sürekli ayakta duran ya da sürekli oturan eczacı, şoför, öğretmen, garson, bankacı, muhasebeci ve de yoğun stres altındaki yöneticiler DİKKAT! Bel fıtığına yakalanma riskiniz çok fazla.10 kişiden biri bel  ağrısı çekiyor! Stres ve gerginlik bel fıtığının oluşma sebepleridir. Ağrıyı azaltmak için kilo almayın, 20 dakika bir mutlaka oturduğunuz yerden kalkıp hareket edin.

Op. Dr. Gökhan Özçınar

Beyin-Omurilik-Sinir Cerrahisi Uzmanı 

———————————

Bacak ağrısı ile birlikte gelişen bel ağrılarının en sık rastlanan nedeni bel fıtığıdır. Ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşütülmesi bile bel fıtığına neden olabilirken en önemli neden; uzun süren stres ve gerginlikler sonrası kaslardaki aşırı gerilmedir.

Omurgalar arasındaki disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak, omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla bel fıtığı oluşur. Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşma, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Hastalık ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrar tutamama, dengesizlik, yürüyememe de görülebilir. Manyetik rezonans (Emar-MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.

Bel Fıtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın yani disk adı verilen elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç aşamasında demektir. Bu halde hastaya antiromatizmal ilaçların verilmesi, yatak istirahati ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir.

Bel fıtığı hastalarının ağrısız yaşam için yapması gerekenler:

1) Hasta kesinlikle öndeki ağırlıkları azaltmalıdır.

2) Öne-yana doğru eğilme, bel bükülmesi yasak. Eğer yerden bir şey alınacaksa çömelerek alınmalıdır.

3 ) Otururken bel arkasına bel boşluğunu yok edecek yastık koyulmalı ve yirmi dakikadan fazla oturmamalıdır. Eğer meslek gereği uzun süre oturmak gerekiyorsa her yirmi dakikada bir yürümek gerekir. Uzun süre araba kullananlar yirmi dakikada bir arabalarını park edip hareket etmelidir.

4) Yukarıya doğru uzanılmamalı, bir şey alınacaksa iskemle veya merdiven kullanılmalıdır.

5) Bel sıcak tutulmalı, açık pencere veya havalandırma önünde durmamalıdır.

6) Bel ve bacak ağrısı olanlar kesinlikle stresten kaçınmalıdır. Stres ağrıyı arttırır, bel fıtığının ilerlemesine de sebep olur. Yatak istirahati önerilir. Sanılanın aksine çok sert zeminler zararlıdır. Kaliteli yaylı yatakta kişi rahat edebildiği pozisyonda yatmalıdır.

Bel Fıtığı İlerlerse

Eğer yukarıdaki önerilere, istirahate ve  ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa uzman eşliğinde fizik tedavi uygulanmalıdır. Eğer tüm tedavilere rağmen ağrılar geçmemiş ise nükleoplasti metodu uygulanabilir. Nükleoplasti ileri dereceye ulaşmamış bel fıtıklarında fıtıklaşmış diske bilgisayarlı tomografi altında bir iğne ile girilerek radyofrekans dalgalarıyla diskin ısıtılması, diskin içindeki sinirlerin harap edilmesi ve diskin içinde boşluklar açarak fıtığın çökmesi esasına dayanır. Nükleoplasti tek seans olarak ve hastanede yatma gerekmeden uygulanan bir metottur. 5 dakika sürer. Herhangi bir riski yoktur, ama fıtığı tamamen yok etmesinin garantisi yoktur.

Ameliyat Gerektiren Durumlar

Ağrılar devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir. Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım veya fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum gibi inanışlar mevcuttur. Ama mikrocerrahi sayesinde bu tip korkulara gerek kalmamıştır.

Mikrocerrahi Nedir?

Halk arasında bel fıtığı ameliyatından sonra sakat kalırım, normale dönemem korkusu oldukça yaygın bir şekilde devam etmektedir. Bel fıtığında uygulanan mikrocerrahi metoduyla hastalar ameliyat olduktan altı-yedi saat sonra evlerine gidebilmektedir. Bu metot sayesinde sadece bir  santimlik bir kesi yapılmakta ve ameliyat sonrası cilt yüzeyine dikiş konmamaktadır. Ameliyatın gelişmiş mikroskoplar altında yapılması ameliyat bölgesindeki sinirlerin 25 veya 40 büyütmeyle görülmesini, böylece sinirlere hasar verme riskini sıfıra indirmeyi sağlamaktadır. Halen bu metotla bel fıtığı ameliyatları korkulu rüya olmaktan çıkmış, bel fıtığı olan hastaların hastalıkları nedeniyle üzüntüye kapılmalarını önlenmiştir. Hastalar ameliyat oldukları gün taburcu olabilmekte, bir hafta içinde de normal yaşantılarına dönebilmektedir. Bazı hastalar ise ameliyattan değil narkoz almaktan korkmaktadır. Epidural anestezinin bel fıtığı ameliyatlarında da kullanılması ile bu korku ortadan kaldırılmış artık bel fıtığı ameliyatları konuşa konuşa yapılır hale gelmiştir. Hastalar ameliyat sırasında rahatlıkla sohbet eder, şarkı söyleyebilir, ameliyat sırasında yakınlarını arayabilir hale gelmişlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.