Stres ve Kronik Yorgunluğun Çaresi: Ozon Terapi

Stres ve Kronik Yorgunluğun Çaresi: Ozon Terapi

Son 20 yılda yapılan araştırmalar, ozon tedavisinin pek çok yönden insan vücudunun kendi tedavi edici potansiyellerine katkısı olduğunu göstermiştir. Özellikle kronik yorgunluk, stres kaynaklı rahatsızlıklarla başa çıkmada, panik atak, depresyon tedavilerinde Ozon Terapisi yüz güldürücü sonuçlar veriyor…

Doç. Dr. Serhat Mutlu

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Ozon Tedavisi, enfeksiyon hastalıklarından, kalp yetmezliğine kadar çok geniş bir hastalık grubuna karşı tedavi edici etkinlik gösterir. Bu sonuç halk arasında “vücut direncini arttırmak” olarak ifade edilir. Özellikle kronik yorgunluk, stres kaynaklı rahatsızlıklarla başa çıkmada, panik atak, depresyon tedavilerinde Ozon Terapisi ile yüz güldürücü sonuçlara ulaşmak mümkün.

Soğuk havaların kendini göstermesiyle insanların üzerinde hissettiği ağırlık ve halsizlik durumu, uzmanlara göre bazı kişilerde kronik yorgunluğa dönüşebilir. Sabah yataktan kalkmama isteği ve tüm vücutta hissedilen ağrılar, serin havaların başlamasıyla herkeste farklı etkiler gösterebilir. Uzmanlara göre; havanın geç aydınlanıp, erken kararmaya başlaması insanlar üzerinde depresyon, stres ve kronik yorgunluk gibi önemli sağlık problemlerinin çıkmasına sebep oluyor. Bu tür sorunların tedavisinde ozon terapisi tercih edilmelidir.

Ozon tedavisi, diyabet hastalarında damarların hasarlanması sonucu ortaya çıkan dolaşım bozuklukları ve doku hasarının (sinir, böbrek, göz) azaltılmasında, diabet (şeker) hastalığına bağlı kronik iyileşmeyen ayak yaraları başta olmak üzere bütün uzuv ve bölgesel yaraların tedavisi, yaygın kas ağrıları, uyku bozuklukları, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıklarda da son derece etkilidir.

Diğer önemli faydaları:

Kendini iyi hissetme: Ozon tedavisi gören kişilerin ortak ifadeleri kendilerini çok iyi, zinde ve sağlıklı hissettikleridir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi: Çeşitli hastalıklara yakalanmış kişilerin bu hastalıklardan kolaylıkla kurtulmasının yanında yeniden bu tür hastalıklara yakalanmamasını sağlar. Özellikle mevsimsel grip ve diğer grip salgınlarından etkilenen ve risk grubunda yer alan kişiler üzerindeki koruyucu etkisi çok güçlüdür.

Kan dolaşımının artması: Bir yandan damarların genişlemesini diğer yandan kan hücrelerinin yapımını hızlandırmak yoluyla yetersiz kanlanan vücut bölgelerine, yeterli miktarda kanın gitmesi sağlanır. Bu yolla çeşitli damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır.

Yeni hücre yapımı: Yeni hücre yapımının hızlanması sonucunda iyileşmeyen yaraların kapanması mümkün olabilmektedir. Diğer yandan doğumdan sonra geçen her gün yaşlanan insanoğlunun yaşlanan hücrelerinin sağlığa kavuşması yanında, yeni ve genç hücrelere kavuşması sağlanır. Yapısı bozulmuş dokuların yenilenmesi ozon sayesinde mümkün olmaktadır.

Detoks etkisi: İnsan vücudunda üretilen zararlı toksik maddelerin arındırılması yoluyla, olası zararlardan korunma gerçekleşir. Alman bilim çevrelerinde, kanın yıkanması olarak kabul gören ozon terapi, gerçek anlamda detoks etkisi yaratmaktadır.

Antimikrobik etki: Bilinen her türlü virüs, bakteri, mantar gibi çeşitli hastalık etkenlerinin dezenfeksiyonunu sağlar. Bu yolla antibiyotikler ile tedavi edilemeyen veya tedavi edilmesi çok güç olan hastalıklarının tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Ağrı giderici: Ağrıya yol açan nedeni ortadan kaldırmanın yanında ağrının hissedilmesine neden olan kimyasal bileşenlerin uzaklaştırılması yoluyla ağrı hissinin kısa sürede yok olmasını sağlar.

Antikanserojen etki: Genel olarak kanser hücreleri oksijensiz ortamda oluşur ve çoğalır. Ozon yoluyla yüksek oksijene kavuşan dokulardaki kanserojen hücreler üreme yeteneğini yitirirler. Özellikle kanser görülme sıklığını azaltması üzerinde çok sayıda bilimsel yayın bulunmaktadır.

Yaşam kalitesini arttırma: Sağladığı tüm yararların yanında insanların bedensel ve ruhsal anlamda sorunlarını azaltarak veya yok ederek yaşam kalitesi denilen değerleri yükseltir. Uyku kalitesinin artmasından, zihinsel ve fiziksel performansın artışına kadar, hayatın her anını ve yönünü olumlu yönde etkileyen ozon terapi, bizlere yaşam sevincimizi geri kazandırmaktadır.

Ozon Destekli PRP ile ameliyatsız tedavi mümkün

PRP gençleştirme ve bazen yanlış olarak kök hücre tedavisi olarak da adlandırılır. Temel olarak kandaki trombositlerden zenginleştirilen serumun vücudun ihtiyacı olan kısmına uygulanması şeklinde tanımlanabilir.

Trombositler herkesin kanında mililitre de 200 bin kadar bulunan, esasen kanın pıhtılaşmasında rol oynayan hücrelerdir. Normalde dokuda bulunmaz sadece kan içerisinde bulunur. Dokuda bir yaralanma ve damar kesisi olduğunda trombositler bir yandan pıhtılaşma sağlayıp damarı onarırken bir yandan da içerdiği büyüme faktörü adı verilen maddeleri ortama salarak o bölgeye iyileşme sağlayan hücreleri çeker ve yine o bölgedeki kök hücreleri canlandırır. Trombositler tek başlarına dokuya verildiklerinde içeriğinde bulunan büyüme faktörlerini ortama bırakmaz. Bunun için aktive edilmeleri, uyarılmaları gerekir. Ozon gazının da trombositleri çok iyi uyardığı, ozon destekli PRP uygulamalarının sonuçlarının daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Kas, eklem patolojilerinde ve romatizmal hastalıklarda eklem içine enjeksiyon sonucu enflamasyon ve ağrı azalır. Düşük evre artrozlarda (eklem kireçlenmelerinde) ekleminde yenilenmesini sağlayabilir. İleri evre romatizmal hastalıklarda diğer tedavilerle kombine edildiğinde tam şifa elde edilebilmektedir. Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin bozukluğu sonucu oluşan, eklem, kas ve iskelet sisteminin fonksiyonunu etkileyen ve ağrılı hareket nedeniyle pek çok fonksiyonu kısıtlayan hastalıklarda, immun sistemi düzenlediği için tek başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılabilmektedir.

Ozon Tedavisinin yan etkisi yok

Kan ozonlaması adı verilen yöntemle hastadan alınan 100-120 mililitre kana ozon uygular ve bu kanı hemen geri verilir. Ozonlanmış bir kan geri giderken artık içinde ozon yoktur ama vücut için yararlı bileşikler oluşmuştur. Ozonun etkilerini bu bileşikler başlatır. Yılda bir kez yapılan kürler ve arada her ay bir kez yapılan takviyeler hastalıklardan ve erken yaşlılıktan korur. Bu etkilerin hayat boyu devam etmesini isteyenler ozon kürlerini her yıl yeniler.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.