Su Kaynakları Azalmıyor Su İhtiyacımız Artıyor!

Su Kaynakları Azalmıyor Su İhtiyacımız Artıyor!

Dünyada özellikle içilebilir su kaynakları hızla kirleniyor. Düzensiz kentleşme, aşırı nüfus artışı, sera gazlarındaki artış ve aşırı sanayileşme dünyayı giderek “susuz” hale getiriyor. Suyun sınırlı olduğunu unutuyoruz. Fakat unutmayalım ki tehlike çanları çalmaya başladı.

Serkan Durmuş
Gıda Mühendisi

Su kaynakları azalmıyor, su ihtiyacımız artıyor!

Dünya nüfusunun 4 kat artmasına rağmen su gereksinimi 9 katına çıktı. Endüstriyel gereksinimler için gerekli su ise geçtiğimiz yüzyılın başına oranla 40 kat artmıştır. Yaşanan, suyun azalması değil, su ihtiyacının artmasıdır. Yeryüzünde 1.2 milyar insanın temiz su bulamıyor. Dünyada su kaynakları düzenli dağılmıyor. Uzmanlara göre kritik sınır kişi başına 1700 m3/ yıl iken bu değerin Türkiye’de 1430m3/yıl, dünyada ise 7600 m3/yıl. 2030’da dünya nüfusu 100 milyona çıkarsa kişi başına ortalama su tüketimi 1100 m3/yıla düşecektir.

Sanayide kullanılan su arıtılmalı…

Türkiye’de ve dünyada içilebilir suların kirlenmesi her geçen gün artmakta. Bu duruma evsel atıkların, sanayi atıklarının, tarımsal kirleticilerin, doğal atıkların temiz sulara karışması neden oluyor. Özellikle sanayide kullanılan suyun dikkatli kullanılması gerekir.

Suların kirlenmesinin esas nedeni ise madencilik, metalurji, kimya, dericilik gibi çeşitli endüstri kollarının yarattığı atıkların uygun şekilde arıtılmaması ve doğrudan çevreye verilmesidir. Bu atıkların 1 litresi ile 8 litre suyun kirlendiği düşünülürse, 1 litre suyun temizlenmesi için harcanmayan para 9 litre suyun temizlenmesine harcanacak paraya mal olmaktadır. Sanayide kullanılan suyun temiz sulara karışmadan gerekli teknoloji ile arıtılması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.