Su Zehirlenmesine Dikkat

Su Zehirlenmesine Dikkat

Gereğinden fazla tüketilen su insan vücudunda zehirlenme hatta ölüm nedeni olabilir. Oysa insan organizmasının yüzde 50’den fazlasını oluşturan su hayatta kalmak en temel gereksinimdir. Peki kim, ne kadar su tüketmelidir sorunun cevabı nasıl bulunur?

Dr. Muammer Yıldız

Fitoterapi Uzmanı

Yaz sıcakları ile günde ‘en az 3-5 litre su tüketin’ söylemleri gündeme taşındı. Ancak fazla tüketimi de su zehirlenmesi nedeni olabilir. Aynı zamanda yetersiz su tüketiminin insan sağlığı için oluşturduğu riskleri neredeyse herkes bilir. Ancak tam tersi tablodan hiç kimse haberdar değil.

Vücuda ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla su girdiğinde ‘su toksikasyonu’ adı verilen sıkıntılı tablo ortaya çıkar. Su fazlalığı nedeniyle kanın içindeki bazı element-minerallerin oranı çok azalır. Bu da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. O nedenle su ne az ne de çok, kararında tüketilmelidir.

Vücut için gerekli suyu tüketimi çok önemli olsa da aşırısı da hayati tehlikeye yaratabilir. Kişiye özgü tedavi-teşhis gibi konularda olduğu gibi su tüketiminde de hormon, enzim, fizyolojik mizaç, hastalıklar gibi parametreler dikkate alınarak kişinin ne kadar su tüketmesi belirlenir.

Aşırı su tüketimi zehirlemeye yol açabilir

Aşırı su vücutta; kandaki sodyum miktarının düşmesine (hiponatremi), hücrelerin aşırı su alarak şişme, ciddi fiziksel sorun, beyin ödem-ölümüne neden olabilir.

Vücut yapısına göre su tüketilmesi gerekir. Şeker ve kalp hastalarının tüketmesi gereken su oranı ile romatizmalı kişilerin aynı olamaz. En az 2 litre tüketimin dahi yaz kış mevsimlerine göre farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir. En doğru su tüketim oranı kişiye özgü olarak saptanmalı; hormonları, enzimleri, fizyolojik mizacı, karakteri, yaşam biçimi gibi unsurlar dikkate alınmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.