Tatilde Göz ve Kulaklara Dikkat

Tatilde Göz ve Kulaklara Dikkat

Ramazan Bayramı’nın yaz sıcaklarına denk gelmesiyle 10 günlük tatil sürecini fırsat bilen herkes deniz ve havuzlara akın ediyor. Ancak kalabalık deniz ve havuzlar göz ve kulak enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Göz Hastalıkları Uzm. Op. Dr. Burcu Usta Uslu

K:B.B.Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Mustafa Kazkayası

Bayram tatilini deniz ve havuzda değerlendirmek isteyenler göz ve kulak enfeksiyonlarından korunmak için dikkatli olmalıdır. Havuza girmeye bağlı olarak yaz aylarında göz enfeksiyonlarında artış görülür. Hatta bu enfeksiyonlar kornea kayıplarına, görme kayıplarına bile yol açabilir. Deniz ya da havuzun serin sularında serinlemek isteyenler dış kulak iltihabı (yüzücü kulağı) yaşayabilir.

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler deniz ve havuzlara koşuyor. Deniz ve havuz gibi nemli alanlar ise göz ve kulak enfeksiyonlarına yol açabilir. Virüslerin, bakterilerin özellikle de paraziter hastalıkların havuzdan geçme riski çok yüksektir. Havuz ne kadar klorlansa, dezenfekte edilse de pek çok enfeksiyondan özellikle de parazitlerden koruyamayabilir. Bunlar ise kornea ülserleri gibi pek çok kornea enfeksiyonlarına hatta kornea kayıplarına, görme kayıplarına bile yol açabilir. Bu nedenle havuz yerine denize girmek daha sağlıklı olabilir. Bazen en kirli olduğunu düşündüğümüz deniz bile en temiz havuzdan daha az mikrop bulaştırır. Sık sık denize ya da havuza girmek kulaklarda eksternal otite sebep olabiliyor. Dış kulak yolu ve kulak kepçesi enfeksiyonu olan eksternal otit, K.B.Boğaz hastalıkları içerisinde sık karşılaşılan bir durumdur ve hafif bir seyirden hayatı tehdit edici boyutlara kadar değişik aşamalarda olabilir.

Göz sağlığını korumak için hangi önlemler alınmalı

Deniz varsa havuz yerine deniz tercih edilmelidir. Gözleri korumak için su geçirmeyen deniz gözlükleri takılmalıdır. Havuza girmeden önce ve havuzdan çıkar çıkmaz mutlaka duş alınmalıdır. Gözlerde kızarıklık, batma ve çapaklanma gibi sorunlar meydana gelirse vakit kaybedilmeden göz doktoruna başvurulmalıdır. Çocuk havuzlarında daha fazla kimyasal bulunur, havuzların çocuklar için daha riskli olduğuna da dikkat çekiyor.

Dış kulak iltihabının önüne geçmek için ne yapılmalı

Dış kulak iltihabı sık sık suyla temas edildiğinde oluşur. Kulaklar mümkün olduğu kadar kuru tutmaya çalışılmalıdır. Yüzme, banyo veya duştan sonra kulaklar ince bir bez ile kurulanmalıdır. Saç kurutma makinesi düşük devirde kullanılarak dış kulak yolunun kurutulmasında yardımcı olabilir. Kulak problemi varsa suya girerken vazelinli ya da silikonlu kulak tıkaçları kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.