Tatil Kilolarına Veda Zamanı

Tatil Kilolarına Veda Zamanı

Yaz tatilinde stres atıp dinlenirken alınan kilolar çoğu zaman önemsenmez ancak sonrasında tartının üzerinde istenmeyen rakamlarla karşılaşınca işin ciddiyeti anlaşılır. Alınan kiloların kalıcı yağa dönüşmemesi için vakit kaybedilmeden dengeli beslenmeye geçilmesi gerekir.

Uzman Diyetisyen Dilara İsmailoğlu

Tatil kiloları kalıcı yağlara dönüşmeden erken dönemde önlem alınması gerekir. “Nasılsa kilo aldım” diyerek boş vermek yerine beslenme bir düzene oturtulmalı ve menülere mutlaka sebze, meyve ile bakliyatlar eklenmelidir. Kilo kontrolü sağlanırken meyve-sebze tüketimi önemlidir. Ancak bu gıdalar kilo aldırmaz denilerek porsiyonlar abartılmamalıdır. Önerilen, her birey için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesidir. Meyve miktarları yetişkin kadın için günde 2, erkek için ise günde 3 porsiyon meyvedir.

Çavdar ve siyezle formunuzu yakalayın

Tatilde alınan kilolardan kurtulmanın bir başka yolu da tahıl kaynaklarına yönelmektir. Karabuğday, çavdar, siyez, bakliyatlar gibi tam tahıllar tercih edilmelidir.  Tatil döneminde yüksek protein ile beslenildiyse telafi döneminde protein ihtiyacını bitkisel protein kaynaklarından almak hem kalp damar sağlığı için hem de mide ve bağırsaklar için oldukça yararlı olacaktır.

Susuz kalmayın

Beslenmede çeşitlilik ayrı önem taşımaktadır. Vitamin ve mineral desteği kilo kaybına yardımcı olacağı için sebze ve meyve ağırlıklı beslenme bu dönemde önemlidir. Ayrıca su tüketimi de bu dönemde oldukça önemlidir. Kilogram x 30 ml. formulüyle günlük tüketmeniz gereken su miktarı hesaplanabilir. Ayrıca günde bir adet maden suyu veya mineralli su tüketilmelidir. Ancak tansiyon hastaları dikkatli olmalıdır.

Detoksu uzun süreli uygulamayın

Kilolardan kurtulurken amaç aç kalmak değil doğru şekilde beslenmek olmalıdır. Beslenmede çeşitliliği sağlayarak sağlıklı şekilde kilo kontrolünün sağlanmasıdır. Detoks uygulamaları vücudu arındırarak sağlıklı şekilde şişliklerden kurtulmayı amaçlar. Ancak uzun süreli detokslar yarardan çok zarar getirebilir.  

Pul biber ve çörek otuyla metabolizmanızı hızlandırın

Her gün düzenli su tüketiminin yanında günde 2 fincan yeşil çay tüketilmesi olumlu sonuçlar verebilir. Ancak tansiyon hastaları dikkatli olmalıdır. Bunun yanında yoğurt veya cacık içerisine pul biber, çörek otu gibi metabolizma hızlandırıcı baharatlar ilave edilebilir. Düzenli egzersiz de ihmal edilmemelidir.

Kişiye özel diyetler uygulayın

Kilo verirken uzman diyetisyenden yardım almak önemlidir. Kişinin kronik hastalıklarının olması gebelik veya emziklilik durumuna göre farklı beslenme düzenleri uygulanabilir. Her diyet listesi herkes için doğru olmayabilir. Kişinin kilosu, boyu, yağ-kas oranlarına göre değişiklik göstermektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.