Tekrarlayan Düşüklerin Sebebi: Katil Hücreler

Tekrarlayan Düşüklerin Sebebi: Katil Hücreler

Çiftleri bebek sahibi yapmak için bilimsel çalışmalar aralıksız devam ediyor. Sorunu bulunduktan sonra çareye yönelen bilim dünyası şimdilerde gebelik kaybı ve başarısız tüp bebek denemelerini önlemek için bağışıklık sistemi üzerinde yoğunlaştı. İki gebelik kaybı sonrasında tavsiye edilen, immünoloji laboratuvarında yapılan kan testinin maliyeti pahalı olsa da katil hücrelerin tespitinde önemli rol oynuyor ve bebek sahibi olma şansını yükseltiyor.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Doç. Dr. Yiğit Çakıroğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Çiftlerin gebelik kaybı yaşamadan bebeklerini kucaklarına almaları için bilim dünyası bugünlerde ‘İmmünoloji’ olarak tanımlanan bağışıklık sistemi üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırdı.

İmmunoloji ile ilgili araştırmalar 40 yıldır devam ediyor olsa da tüp bebek alanı zor, testleri detaylı-pahalı olduğu için az sayıda immünolog bu dala ilgi gösterdi.

Tüp bebek tedavisinde immünolojinin yeri:

Normal koşullar altında tüm insanların vücudunda ‘Doğal Katil Hücreler- Naturel Killer Cells’ vardır. Bunlar yabancı doku ve hücrelere saldırır. Vücudun bir nevi koruyucu askerleridir.

Embriyo; anneden gelen yumurta, babadan gelen spermlerin birleşmesi ile oluşan yeni bir hücre ve canlıdır. İçerisinde babaya ait hücre-dokular bulunduğu için normalde anne rahmine embriyo ulaştığı zaman yabancı dokular içerdiği için ret edilmesi gerekir. Ancak gebelikte embriyonun ret edilmesini sağlayan bağışıklık sistemi bir şekilde baskılanır. Baskılandığı için de embriyoya zarar vermemeleri, onu kabul etmeleri gerekir. Ancak bazı kadınlarda bağışıklık sistemi baskılanmadığı için katil hücreler doğrudan embriyoyu hedef alır ve ona saldırır. Embriyo anne vücuduna tutunamaz.

İki gebelik kaybı sonrasında tavsiye edilen, immünoloji laboratuvarında yapılan kan testinin maliyeti pahalı olsa da katil hücrelerin tespitinde önemli rol oynuyor ve bebek sahibi olma şansını yükseltiyor.

Gebelik oluşmadan üç ay önce annenin bağışıklık sistemini baskılayan ilaç veya serumlarla tedavide başarı sağlanır.

Gebelik Kaybı nedir?

Bebek sahibi olamayan çiftlerin yaşadıkları sorunlar arasında yer alan ‘Tekrarlayan Gebelik Kaybı’ ve ‘Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı’ genellikle birbirine karıştırılan iki kavramdır. Aralarında benzerlikler olmasına rağmen iki tabloda birbirinden farklıdır. Tanıyı koyabilmek için 20 haftanın altında en az üç gebelik kaybı olması gerekir.- Ancak son yıllarda bu sayı ikiye indirildi. Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı ise en az dört tane üçüncü gün embriyosu ya da en az iki tane beşinci gün embriyosu (blastokist) transfer edildiğinde gebelik elde edilememesi durumudur. Gebelik kaybı zor bir süreçtir. İki tabloda gebelik kaybının önüne geçip, çözüme ulaştırılması için sorunun bulunması çok önemlidir.

Tekrarlayan gebelik kaybı neden oluyor?

Tekrarlayan gebelik kaybında gebe kalmada sorun yaşanmaz gebeliğin devamında sorun yaşanır. ‘Süper Fertil’ olarak tanımlanan vakalar çok kolay gebe kalabilir ancak gebeliği devam etmez. Normalde rahim iç duvarı seçicidir, her embriyonun tutunmasına izin vermez, kaliteli-iyi embriyonun (kromozomları normal) tutunmasına izin verir. Ancak bu vakalardaki sorun iyi kalite olmayan embriyonun bile rahim içi duvarına tutunabiliyor olmasıdır yani seçiciliği yoktur.

Nedenleri;

  • Embriyo sağlıklı olmadığı için doğal seçicilik sonucunda gebelik sonlanır.
  • Anne ya da baba adayına ait genetik nedenler… Embriyo ne anne ne babaya ait bir hücredir. Anneden gelen yumurta hücresinin bir genetik kodu, babadan gelen sperm hücresinin genetik bir kodu vardır. İkisi tek başlarına normal olsa bile birleşmeleri ile oluşan embriyo ayrı bir genetik koda sahip olacaktır. Anne ya da babadaki pasif kodlar birleştiğinde aktive olup bebeğe kalıtsal olarak geçebilir.
  • Doğuştan ya da sonradan oluşan rahime ait şekil bozuklukları. Çok iyi kalitede bir embriyo rahime geldiğinde şekil bozuklukları varsa yine tutunamaz. Perde, çift rahim, polip ya da myom varsa embriyo büyüyemez ve gebelik düşükle sonuçlanır.
  • Hormonal problemler… Anne adayının tiroit rahatsızlığı, kontrolsüz şeker hastalığı, prolaktin-süt hormonundaki sorunlar da gebelik kaybına neden olabilir. Hipofiz bezi tarafından salgılanan, vücutta belli bir düzeyde bulunan süt hormonunun normalde gebeliğin 20 haftasından sonra yavaş yavaş aktif olması gerekir. Prolaktin-süt hormonu artışı adet düzensizliklerine neden olabilir.
  • Pıhtılaşma sorunları: Kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddeler vücutta üretilmediğinde pıhtılaşma sorunu yaşanır. Bu kişilerin kanında pıhtılaşmaya artış eğilimi vardır. Embriyo anne karnında göbek kordonu ile beslendiği için göbek bağında ya da yolunda pıhtının oluşması gebeliğin sonlanmasına neden olabilir. Mikroskobik-gözle görülemeyecek pıhtılar söz konusudur. Anne adayına ait olan bu sorun doğuştan ya da sonradan kazanılmıştır. Gebelik oluşumu ve devamı için üç-dört haftada sonucu alınabilen genetik bir kan testi ile tespiti mümkündür. Sorunun çözümü için kan sulandırıcı tedavi uygulanır. Doğum sonrasında da 4-6 hafta tedavi sürmelidir.
  • Immünolojik Sebepler: Embriyo yarısı anneye yarısı babaya ait yeni bir hücredir. Anne vücudu embriyoyu yabancı bir cisim olarak algıladığı için ret eder.

Tüp bebek uzmanları tarafından takip edilen Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarını üç ana sebepte incelemek mümkündür.

  1. Embriyo
  2. Rahim
  3. Karşılıklı iletişim (Cross Talk)

*Embriyo yapısı ile ilgili genetik sebepler

*Rahim içi sorunlar: perde, çift rahim, yapışıklık, polip, myom, çikolata kisti, endometriozis

*Tüplere ait sorunlar: kapalı olabilir, toksit sıvı birikebilir…(Hidrosalpinkis)

*Bazen her şey çok güzel olabilir ama yine de başarılı sonuç alınamayabilir. İşte bu noktada immünolojinin incelenmesi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.