Temiz Beslenme

Temiz Beslenme

Son dönemin popüler kavramı “temiz beslenme” hakkında Beslenme Uzmanı Andaç Yeşilyurt, “Temiz beslenme tarzı, vücudu gereksiz katkı maddelerinden arındırırken aynı zamanda doğal-organik besinlerin sunduğu zengin vitamin, mineral, antioksidanlarla sağlığı destekler” dedi.

“Clean Eating” yani “Temiz Beslenme”; özünde dengeli-sağlıklı beslenmeye teşvik eden bir yaşam biçimi sunar. Tükettilen besinlerin iyi yıkanması-temiz korunması değil en basit tanımıyla yiyecekleri doğal halleriyle tüketmek anlamına gelir. Günümüzde işlenmiş gıdaların ve tüketiminin artmasıyla, yüksek miktarda rafine şeker, tuz, sağlıksız yağlar, katkı maddeleri ve koruyucuları da tüketmiş oluyoruz. Bütün bunlarsa uzun vadede sağlık için zararlı etkilere sahip

Humm Organic Beslenme Uzmanı Andaç Örneğin, “Tam tahıllı ürünlerin glisemik indeksi daha düşüktür ve kan şekerini dengeler. Aynı zamanda daha yüksek besin değerine sahiptir. Obezite başta olmak üzere bir takım kronik rahatsızlıklarla baş edebilmek adına temiz beslenme önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacak. Temiz beslenme çocuklarda bilişsel fonksiyonları geliştirerek okul başarısı ve odaklanmayı pozitif yönde etkiler, depresyon ve anksiyete riskini azaltabilir” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.