Tiroid Gözü de Tehdit Ediyor!

Tiroid Gözü de Tehdit Ediyor!

Genellikle kilo ile ilişkilendirilen tiroid hastalıkları göz sağlığını da olumsuz etkiler ve tedavisi önemlidir. Tiroid hastalarında göz tutulumunun tedavisiz bırakılması ileri evrelerde görme sinirlerinin sıkışmasına ya da kornea tabakasının açıkta kalmasına bağlı olarak körlüğe yol açabilir.

Op. Dr. Akın Banaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Hormon ve kilo değişimleriyle sıkça gündeme gelen tiroid hastalıkları, görme ve göz estetiğini de ciddi oranda tehdit eder. Uzmanlar tiroid hastalarını rutin göz muayenelerini kesinlikle aksatmaması konusunda uyarıyor. Hastalığa bağlı olarak göz çevresini saran yağ dokusunda ve kaslarda meydana gelen şişmeler gözde şaşılığa, göz kapağının açıkta kalmasına ve gözün öne fırlamasına neden olabilir. Çoğu tiroid hastası bu problemlerin üçünü birlikte yaşar. Tiroid hastalarında göz tutulumları ileri evrede körlüğe neden olduğu için tedavi süreci çok dikkatle yönetilmelidir.

Sigara, riski de hastalığı da artırır

Sigara kullanan tiroid hastalarında göz tutulumu daha sık görülür. Özellikle erkek hastalarda sigara kullanımı ile tiroide bağlı göz tutulumu arasında yakın bir ilişki vardır. Bu nedenle hastaların sigara kullanımı var ise bırakmaları tavsiye edilir. Tiroid hastaları sigara içmese bile sigara içilen ortamda bulunmaları sağlık açısından risk barındırmaktadır.

Tedavide zamanlama önemli

Tiroid hastalarının göz tutulumlarında tedaviye başlanmadan önce çok iyi analiz yapılması gerekir.Hastalığın aktif dönemi yaklaşık üç yıl sürer ve bu dönemde gözde kızarıklık, şişme ve fırlamalar meydana gelir. Bu sürede göz tutulumu riskini azaltmak için sigara gibi risk faktörlerinden uzaklaşılmasının ve tiroid hormonlarının dengede tutulması son derece önemlidir. Tiroid göz tutulumlarının kendini sınırlayan özelliği de göz önünde tutularak ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ancak ilaç tedavisine hemen başlanması tercih edilmez.

Ameliyatta sıralamaya dikkat

Hastalığın ilk üç yılında iyi yönetilemeyen tedavi sürecinin ardından geç evreye geçilir. Bu dönem ilaçla tedavinin zorlaştığı bir evredir. Göz çevresinde oluşan ödemler yerini kaslarda daralmaya bıraktığı için artık ilaç tedavisi faydalı olmaz, cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavide şaşılık, çift görme ve gözün öne fırlaması problemlerini aynı anda yaşayan hastaların ameliyatlarında mutlaka bir sıra gözetilmelidir. Üç problemi de birlikte yaşayan hastalarda önce gözdeki fırlamanın tedavi edilmesi, yani başlangıçta kemiğe yönelik bir girişimde bulunulması gerekir. Sonrasında şaşılık tedavisi, en son ise kapağa yönelik tedavi gerçekleştirilmelidir. Bu sıranın gözetilmemesi kapakta değişikliklere neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.