Tiroit Kanserinde Ameliyatla Başarılı Sonuç

Tiroit Kanserinde Ameliyatla Başarılı Sonuç

Prof. Dr. Özcan Gökçe Genel Cerrah, Dr. Özcan Gökçe, Tiroit Kanserinde Ameliyat Başarılı Sonuç Veriyor, guatr, eğer tiroit kanserinden kaynaklanıyorsa, Tiroid kanseri, guatr, tiroid büyümesi, Kötü huylu nodül alınmalıdır, tiroit bezinin büyümesi, Tiroit kanseri tedavisi, Hormon tedavisi hayat boyu sürmelidir, tiroit bezi kanseri açık ameliyat daha iyi sonuç verirÇeşitli türleri bulunan guatr, eğer tiroit kanserinden kaynaklanıyorsa cerrahi işlem yapılmalıdır. Tiroid kanseri, tedaviye olumlu cevap veren tek kanser grubudur.

Prof. Dr. Özcan Gökçe

Genel Cerrah

Kadınlarda erkeklere oranla 4–5 kat fazla görülen guatr, tiroidin genel anlamda büyümesine deniyor. Guatrın tedavisi çeşitlerine göre farklılık gösterebiliyor. Büyüyen bir tiroit dışardan görülebilir veya boynun bir veya iki tarafında şişlik şeklinde hissedilebilir. Bazen de hastalar boyunlarının sıkıldığını ifade ederler. Büyüme, düzgün ya da yumrulaşmalar şeklinde (nodüller guatr) olabilir. Her iki halde de ya guatr normal çalışıyor (tiroit guatr) ya fazla çalışıyor (hipertiroidik guatr veya toksin guatr) ya da az çalışıyor olabilir (hipotiroidik guatr). Çalışma bozukluğu olmayan düzgün büyümelerde genellikle sorun olmaz. Sadece hasta kötü görünümden ya da nefes darlığından yakınabilir.

Kötü huylu nodül alınmalıdır

Guatrda tedavi genellikle üç ana grupta yapılır. Birincisi, tiroit bezinin büyümesine neden olan guatr bir tiroit kanserinden kaynaklanıyorsa kesinlikle cerrahi müdahale yapılmalıdır.  Tiroit kanseri tedavisi, tam anlamıyla başarı sağlanan kanser grubudur. İkinci grup ise nodüllerin çok sayıda olması, kanser olmasa bile cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur. Ülkemizde multinodüler guatr dediğimiz çok sayıda nodülün bir arada bulunduğu bu durum yaygındır. Buradaki tedavinin karar verdirici özelliği büyümüş olan tiroit bezinin nefes borusuna baskı yapması, yutkunma güçlüğü yapması, kişiyi zorlaması ve bazen de estetik amaçlı olmasıdır. Bu durumlarda ameliyata karar verilir. Üçüncü grup ise hipertiroit dediğimiz, tiroit bezinin fazla çalıştığı durumlarda başka tedavi metotlarının kullanılmasına rağmen, tam anlamı ile kontrol edilemediği durumlardır. Bu da cerrahi müdahale gerekir. Hipertiroit dediğimiz olayda, tiroit bezi normalden daha fazla tiroit hormonu salgılar, kişinin gözleri biraz büyür, çabuk heyecanlanır, çarpıntı meydana gelir. Bu durumda tiroit bezinin çıkarılarak salgının durdurulması gerekir.

Hormon tedavisi hayat boyu sürmelidir

Burada unutulmaması gereken konu, bütün guatr ameliyatlarında tiroit bezi çıkartıldıktan sonra hayat boyu tiroit hormonunun kullanılması gerekliliğidir. Bu hormon vücut tarafından tiroit bezi tarafından yapılan ve bütün hücrelerin mutlaka ihtiyacı olan bir maddedir. Tiroit hormonu olmadan herhangi bir hücre işlem yapamaz. Tiroit bezi ameliyatla çıkarılmışsa mutlaka yerine konmalıdır. Bu nedenle hormon tedavisinin hayat boyu devam etmesi gerekir.

Açık ameliyat daha iyi sonuç verir

Tiroit bezi ameliyatlarını kapalı ameliyat denen sistemle yapmak da mümkündür ancak kapalı ameliyatla aletleri sokabilmek için açtığınız toplam deliklerin miktarı boyunda yapılacak küçük bir çizgiye eş değerdir. Bu nedenle tiroit operasyonlarında açık veya kapalı ameliyatlar arasında bir fark yoktur. Her iki tip ameliyatta da ertesi gün hasta normale döner. Tiroit kanserlerinde kapalı ameliyat genellikle önerilmez. Çünkü boyun ameliyatlarında her iki bezi çıkardıktan sonra oralardaki şüpheli alanlar varsa onları da çıkarmak gerekir. Bunları kapalı ameliyatla yapamazsınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.