Troid Hastalığı, Göz Çıkıklığını Tetikliyor

Troid Hastalığı, Göz Çıkıklığını Tetikliyor

Troid-Hastaligi-Goz-Cikikligini-TetikliyorDehşet bir bakışa sahip olunmasına yol açan göz çıkıklığı tiroid hastalığından kaynaklanır. Tedavide geç kalındığında ise görme kaybına yol açabilir.

Prof. Dr. Mehmet Ünal

Göz Hastalıkları Uzmanı

Boyunun ön kısmında bulunan tiroid bezi hastalığı, vücutta başta göz olmak üzere bacak ve ayaklarda etkilenme yapabilir. Hastalığın gözde yarattığı rahatsızlıkların başında ise göz çıkıklığı, şaşılık, çift görme, üst göz kapağında aşırı yükselme nedeniyle üstte gözün beyazının görülmesi gelir. Göz arkasında görme siniri sıkışması sonucu görme kaybı oluşabilir. Orbita Dekompresyonu ameliyatı ile gözün yerine oturtularak estetik bir yarar sağlanır. Bu ameliyatla aynı zamanda sıkışıklık giderilerek körlük önlenebilir.

Körlük oluşabilir

Göz çıkıklığının en sık bilinen nedeninin tiroid hastalığıdır. Bu şekilde oluşan göz çıkıklığında göz kaslarında aşırı kalınlaşma, sertleşme oluşur. Bu durum görme sinirine zarar verdiği için görme kaybı ve körlük oluşabilir

Ameliyatla hem estetik hem sağlık kazanın

Göz çıkıklığında tedavide geç kalınması durumunda görme kaybı yaşayan hastalarla karşılaşılabilir. Orbita dekompresyonu ameliyatı ile göz yuvasını genişletilir. Göz yuvası (Orbita) ile diğer organlar arasında kemik duvarlar vardır. Ameliyatla bu kemikler çıkarılır. Orbita yağ dokusunun bir kısmı alınır ve öne doğru çıkmış olan göz yerine oturtulur. Bu ameliyat göze ve görmeye bir zarar vermez.

Bu ameliyatla hasta deşhetli bakışlardan kurtularak estetik bir göz yapısına kavuşur. Ayrıca her 3 hastadan birinde bulunan göz arkasında görme siniri sıkışması sonucu görme kaybı varsa sinir sıkışıklığı giderilerek körlük önlenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.