Türkiye ‘Şeker’ Komasında!

26.06.2014
75
Türkiye ‘Şeker’ Komasında!

goz2Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, diyabet Avrupa’da yirmi yaş üstü görme kaybı oluşmasının nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. ‘Kör’ eden bu illet için yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek şart!

Opr. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal

Göz Hastalıkları Uzmanı

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Türkiye’de son 10 yılda diyabetlilerin sayısı yüzde 80 ile yüzde 100 oranında arttı. Ülkede diyabetli oranının 2025 yılında yüzde 7.4 oranında artması beklenirken, Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) yayınladığı bir rapor uzmanları endişeye düşürdü. IDF’nin verileri tüm dünyada 382 milyon kişinin diyabetle mücadele ettiğini ortaya koydu.Türkiye’de ise diyabetli hastaların sayısının 5.2 milyon kişiye ulaştığı gerçeği endişeleri daha da artırdı. Sosyal Güvenlik Kurumu verileri de bu rakamları doğrularken, Sağlık Bakanlığı’nın yeni önlemler alması bekleniyor.

Gözü kör ediyor

Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, diyabet Avrupa’da yirmi yaş üstü körlük nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. Bu oranın Türkiye’de hangi rakamlara ulaştığı ise henüz yaklaşık bir rakamla bile ifade edilemiyor. Kan şekerinde ani düşüş ve yükselişler, retinanın bozulması ve diyabetten meydana gelen görme bozukluğu hastalığının oluşmasına neden olur.  Bunun sonucunda da körlük meydana gelir.

Hemen başvurun

Görme bozukluğu çekenlerin ve bozukluğun hızla ilerlediğini fark edenlerin derhal doktora başvurması gerekir. Erken dönemde gelen hastalara uygulanacak lazer tedavisi sayesinde gözün ömrü uzar. Diyabetik retinopatiyi tedavi eden en temel yöntem, lazer fotokoagülasyon. Argon lazer olarak anılan bu tedavi yöntemi uygun zamanda uygun şekilde uygulandığında görme kayıplarını önlüyor.

Göz dibi muayenesi

Tip 1 diyabet hastalarının hastalığın 5. yılından itibaren, Tip 2 diyabet hastalarının ise tanı konur konmaz göz muayenesine gitmesi gerekir. Tip 2 diabet tanısı konulduğunda düzenli takibi olmayan hastaların 5 yıldır fark edilmemiş diyabeti olma ihtimali göz dibi muayenesi ile ekarte edilmelidir. Diyabetik retinopati teşhisi konulan bir kişide ise takip muayenelerin sıklığı ve tedavi planı hastalığın şiddetine göre değişir. Uzun süreli kan şekeri yüksekliği özellikle gözü olumsuz etkilemekte olup bu hastalığa diyabetik retinopati adı verilir. Diyabetik retinopatiye bağlı körlük zaman kaybedilmediği takdirde önlenebilmektedir.Diyabetik retinopati gözlük numaralarının tespiti ardından sonlanmayan, kapsamlı bir göz dibi muayenesiyle tespit edilebiliyor, erken evrede uygulanan argon laser tedavisi ile hastalığın tekrarlayan göz içi enjeksiyonlarına ve vitrektomi gibi ağır ameliyatlara ihtiyaç duyulacak evrelere ilerlemesi önlenebiliyor. Göz dibi muayenesi, ışık kaynağı ve özel lenslerle küre şeklindeki gözün iç duvarı retinanın incelenmesidir. Göz bebeği ışıkta ufaldığından hastanın gözüne gözbebeğine genişletici bir damla damlatılarak uygulanır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.