Türkiye’de Meme Kanseri Artıyor

17.10.2012
70
Türkiye’de Meme Kanseri Artıyor

Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan meme kanseri için düzenli olarak muayenelerin yapılması gerekiyor. Kadınların kendi kendilerine yapacakları muayenenin de erken tanı için büyük önem taşır. 

Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar 

Genel Cerrahi Uzmanı

Türkiye’de her yıl otuz binin üzerinde kadına meme kanseri tanısı konuluyor. Günümüzde erken tanı olanaklarının artması, birçok araştırma ve çalışmanın yapılması, meme kanserine bağlı ölümlerin oranını azaltıyor.

Kadınların 20 yaşından itibaren kendi kendine muayeneye başlamasını öneriyoruz. Meme kanseri kadın sağlığını tehdit eden en önemli konulardan biri, nadirde olsa erkeklerde de görülebiliyor. ABD’de her sekiz kadından, Batı Avrupa ülkelerinde de her on kadından biri meme kanserine yakalanıyor.

Kanserin ortaya çıkış nedenlerinin bilinmediğini, ancak meme kanserinde risk ve koruyucu faktörlerin biliniyor olması, bu kanser türünde uyarıcı nitelikte bir yarar sağlar. Bununla erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümünün çözümlenebilir ve tedavi sonrası yaşam süresi ve kalitesinde önemli ölçüde artış sağlanabilir.
Meme kanseri neden bu kadar yaygın?
Modern yaşam tarzı ile hayatımıza giren elektronik aletler, cep telefonları gibi teknolojik ürünler, böcek ilaçları, plastikler, deterjanlar, östrojen hormonunu taklit eden kozmetikler, mobilya cilaları, gazete-dergi basımında kullanılan boyalarda bulunan zararlı kimyasallar, hazır ve hormonlu gıdaların tetiklediği aşırı şişmanlık, erken ergenlik, erken menopoz, alkol, sigara kullanımı… Bütün bunlar meme kanserinin görülme sıklığını artırıyor.

Dikkat çeken bilgiler

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Erken tanı konulduğunda meme kanserinde tamamen tedavi edilebilme şansı çok yüksek. Erken tanı sayesinde çoğunlukla memenin alınmasına gerek kalmıyor. 20-25 yaş arası her kadının, her ay kendi kendini muayene etmesi gerekiyor. 30-35 yaş arası her kadın herhangi bir yakınması olmasa da meme muayenesi olması, ultrasonografi ve mamografi çektirmesi, 40 yaş ve üzerindeki her kadının da yıllık doktor muayenesi ve mamografi yaptırması gerekli görülüyor. Meme kanserinde erken tanı ölüm riskini azaltıyor. Erken tanıda kendi kendini muayene yöntemi önemi var, ayrıca tarama programları büyük rol oynuyor. Meme kanserinin en sık görüldüğü yaş dönemlerinde, belirli aralıklarla mutlaka hekim kontrolleri ve görüntüleme tekniklerinden faydalanılması gerekiyor.

Meme Kanseri ve Beslenme
Yanlış beslenme alışkanlıkları ile meme kanseri arasında birebir ilişkisi konusunda kesin bir bulgu olmasa da sağlıklı ve dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu olabilecek en sağlıklı şekilde tutmaya yardımcı olabilir  ve meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilir. Az yağlı beslenme, bol sebze ve meyve tüketimi, günlük 25-30 gr lif alımı, sigara – alkol kullanılmaması, kızartma veya yüksek ısıda ızgara gibi yanlış pişirme yöntemlerinden kaçınarak sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek riskleri azaltmaya veya daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.