Uyku Apne Hayatınızı Karartmasın

Uyku Apne Hayatınızı Karartmasın

Uyku Apne Sendromu Hastalığı; unutkanlık, dikkat eksikliği, yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp ritm bozukluğu ve beyin damarında tıkanıklık sonucu felçe yol açabilir. Konsantrasyon güçlüğü çekenler tıkayıcı uyku apne sendromu (OSAS) hastası olabilir. Özetle uyku apne hayatınızı karartmadan önlem almak gerekir.

Prof. Dr. Erdoğan Kunter

Göğüs Hastalıkları ve TBC Uzmanı

Uyku Apne Sendromu uykuda aşırı horlama, yeterli ve rahat soluyamama, hatta zaman zaman nefes durması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. “Yaklaşık her 100 kişiden 5-9’unda uykuda nefes durması görülür. Uyku apne sendromu hayatınızı karartabilir, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Hastalığın yaratacağı sonuçlar: “Unutkanlık, dikkat eksikliği, yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp ritm bozukluğu, beyin damarında tıkanıklık sonucu felç, şeker hastalığı kontrolünün zorlaşması, cinsel performansta azalma, araba kullanırken veya dikkat gerektiren iş yaparken uyuklama sonucunda trafik ve iş kazaları.”

Uyku apne hastalığı erkeklerde (menopoz sonrası eşitlenir), ileri yaşlarda (40-60), kilo fazlalığı olanlarda, boyun çevresi kalın olanlarda,  sigara içenlerde, alkol kullananlarda, sakinleştirici, antidepresan, uyku ilacı vb. kullananlarda, burun veya boğazında nefes almayı zorlaştırıcı bir durum bulunanlarda (burun kemiği eğriliği, iri bademcik ve adenoid vb.) daha çok görülür.

Nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavisi ile ilgili yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kilo vermek yarar sağlayabilir. Uyku ilacı kullanılıyorsa uykuda solunumu etkilemeyenler kullanılmalıdır. Cerrahi olarak düzeltilebilecek bozukluklar tedavi edilir. Uyurken horlamayı azaltıcı pozisyon alınır. Ağız içi cihazlar denenebilir. Uykuda havayolunu açık tutan hava basıncı uygulaması (CPAP) yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.