Uykusuzluk Kadın ve Yaşlıları Seçiyor

Uykusuzluk Kadın ve Yaşlıları Seçiyor

Klinik vakalara göre her 10 kişiden biri kronik uykusuzluktan şikâyetçi. Kadınlar erkeklerden yaklaşık iki katı daha fazla, gençlere oranla yaşlılarda daha yaygın görünüyor.

Dr. Emir Ruşen

Nöroloji Uzmanı

Uzmanlar yetişkinlerin yüzde 50’sinin akut uykusuzlukla günlerce ya da haftalarca mücadele ettiğine dikkat çekiyor. Bu dönemler genellikle stres veya travma tetiklenmesiyle ortaya çıkıyor.

İnsan ömrünün en az 3’te birini uykunun oluşturduğuna belirten uzmanlar, yetişkinler için her gece 7 ila 9 saat uyumanın şart olduğunu dile getiriyor.

İnsan vücudundaki sirkadiyen ritim adı verilen düzenleyici sistem, dahili saat gibi gün boyu uyanık, geceleriyse uykulu hissedilmesini sağlar. Her gün aynı saatlerde uyumak ve uyanmak, iç saatin düzene girmesini sağlar.

Bazı bireyler, bir aydan daha fazla süre uykusuzluk dönemi yaşayabilir. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 50’si uykusuzlukla karşı karşıya kalabilir.

80’in üzerinde uyku hastalığı türü var

Yeterli uyku alınamaması tablosu önemli tıbbi sonuçlar doğurur. Bireylerin metabolizmalarına zarar verir. Yüksek tansiyon, bağışıklık sisteminde zayıflama, dikkat eksikliği, yorgun hissetme, buna bağlı olarak iş performansında düşüş gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen sonuçlar

80’in üzerinde uyku hastalığı türü vardır. Uyku bozuklukları, uykusuzluk, uykuya dalamama, erken uyanma, aşırı uykululuk uyurgezerlik, huzursuz bacak sendromu.

Düzenli uyku için püf noktaları

Düzenli uyku için basit ama etkili önlemler hayata geçirilebilir. Yatmadan önce dinlenmek için kendinize 30-45 dakika verin. Böylece vücut ve zihin rahatlayıp uykuya hazır hale gelir. Akdeniz diyeti uyku kalitesi ve süresini artıran bir sağlıklı beslenme modelidir. Akdeniz diyeti, sağlıklı yağ örüntüsüne sahip, antioksidan ve lif içeriği yüksek diyet olarak tanımlanır. Bu diyetin genel örüntüsüne bakıldığında zeytin ve zeytinyağından zengin, sebze, meyve, kuru baklagil ve tam tahıllar ile sert kabuklu kuru yemişleri içeren, ayrıca orta düzeyde süt ve süt ürünleri, yumurta, tavuk tüketiminin de yer aldığı bir beslenme modelidir. Beslenmende bunlara ağırlık verilmelidir.

Yatmadan önce bunları yemeğin

Yüksek karbonhidratlı yemekler yatmadan en az 4 saat önce tüketilmelidir. Bunlar uykuya daha hızlı dalmayı sağlamasına rağmen dinlendirici uykuya mâni olur. Yağ oranı yüksek yemekler ise daha derin ve dinlendirici uykuyu teşvik edebilir. Yani toplam kalori aynı olsa da yüksek karbonhidratlı-düşük yağlı bir yemek uyku kalitesini düşük karbonhidratlı-yüksek yağlı bir yemeğe kıyasla önemli ölçüde azaltır.

Alkol, sigara ve kafein tüketme

Uykuya dalma konusunda sorununa neden olur.

Mavi ışık nedir, nasıl yayılır?

TV izlemek, video oyunları oynamak, cep telefonu kullanmak ve tabii sosyal ağlar, uykuya dalma ve uykuda kalmanın önündeki en güçlü engellerdir. Bunun en önemli nedeni elektronik cihazların melatonini baskıladığı tespit edilen mavi ışık yaymasıdır. Ayrıca bu cihazları kullanmak, zihni aktif ve meşgul tutar. Uyurken tüm elektronik cihazlarla bağlantıyı kesme, bilgisayar ve cep telefonlarını uzaklaştırmakta fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.