Yakın Gözlüğü Tarih mi Oluyor?

25.01.2013
122
Yakın Gözlüğü Tarih mi Oluyor?

Yakın gözlüğü insanlar toplum içinde gazete okurken, sipariş vermek için menü incelerken ya da cep telefonlarını kullanırken takmak istemez. Oysa reddedemeyeceğimiz bir gerçek var; kadınlarda 40-42 yaş, erkeklerde ise 44-45 yaş sonrasında yakını görme sorunu yani ‘presbiyopi’ başlar.

Doç. Dr. Bozkurt Şener

Göz Hastalıkları Uzmanı

Yakın gözlüğü 40’lı yaşlardan itibaren gözde ortaya çıkan tablo karşısında kullanılmalıdır. Yakını görememe sorununa ‘presbiyopi’ ismi verilir.

Gözün içindeki merceğin esnekliği yaşın ilerlemesi ile birlikte azalır, buna bağlı olarak mercek odaklanmakta zorlanır ve yakını göremez oluyoruz. Bu durum tıpkı saçın beyazlaması, cildin kırışması gibi doğal bir gelişme… Başlangıçta kollarımızı biraz daha ileriye uzatarak okumaya başlıyoruz ve daha sonra yakın gözlüğü kullanmak zorunlu hale gelir.

Yakın gözlüğüne alternatif arayışları ne zaman başladı?

Presbiyopi tedavisi sadece yakın gözlüğü, uzak ve yakını bir arada içeren bifokal gözlükler ya da uzak, orta ve yakın mesafeleri bir arada görmeyi sağlayan trifokal ya da multifokal gözlükler ile yapılabilir.

Gözlüğe alternatif olarak uzak ve yakını bir arada görmeyi sağlayan kontak lensler bulunuyor. Kataraktı olan kişilerde katarakt alındıktan sonra göz içine multifokal göz içi lensi yerleştirilebilir. Son yıllarda hızla gelişen bir başka seçenek ise lazerle presbiyopi tedavisi. Özetle tedavi şu anda iki nokta üzerinde yoğunlaşır: Gözün içindeki mercek ile oynamak ya da korneanın üzerinde çalışmak…

Supracor yöntemi nasıl uygulanıyor?

Hastanın gözü diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi hazırlanır. Gözün uzak ve yakın görüşte ne kadar düzeltmeye ihtiyacı olduğuna dair bilgiler sisteme yükleniyor ve kornea buna göre yeniden şekillendirilir. Tedavinin uygulanması yaklaşık 4-5 dakika sürüyor. İşlemden sonra birkaç gün boyunca hafif bulanıklık görülebilir, ardından mükemmel bir yakını görme durumu oluşuyor. Hasta, prospektüsten daha küçük olan yazıları okur hale geliyor. Bu işlem her iki göze birden uygulanıyor. Yani ‘supracor’ uzak görüşü bozmadan hem uzak hem yakın görmeyi tek seansta güvenle düzeltmeye yardımcı olur. Diğer yöntemlerde göz bebeği alanı içerisinde istenmeyen sapmalar oluşup uzak görüş bozulurken, bu yöntemde böyle bir risk bulunmuyor ve başarı oranları yüzde 90’a ulaşır. Bu işlemden sonra 3-6 ay boyunca 0.50 derecelik miyopi görülebilir ancak zamanla eski haline döner.

Korneanın üzerinde nasıl oynanıyor?

Korneanın yüzeyi ham mercek gibi düşünülüp, şekillendiriliyor ve kornea gözlük ya da kontak lens gibi kullanılır. Yani kişinin kendi gözünün malzemesi şekillendirilip, bir mercek haline getirilir. Gözün içindeki her şey aynı kalır, sadece merceğin yüzeyi değişiyor. Bugüne kadar ‘intracor’ denilen, femtosecond tür lazer kullanılan ve korneanın yüzde 70’lik iç dokusuna yapılan uygulama gerçekleştiriliyordu. Bu uygulamada korneanın santrali halkalar şeklinde kesilerek zayıflatılır, gözün içindeki basınçla merkez yukarı itilip, hafif sivrileştirilir ve böylece yakını görme sağlanıyordu. Bunu yaparken gözün içindeki basınçta gerçekleşecek değişiklik, yaklaşık olarak 1.25 ile 1.75 derece arasında tahmin ediliyordu ancak tam bir rakam belirlenemiyordu. Şimdi tekrar excimer lazer yöntemine döndüldü ve ‘supracor’ yöntemi ile artık istenilen numara belirlenerek yeniden şekillendirme yapılabilir. Ayrıca supracor yöntemiyle ilk defa uzak ile yakın aynı anda tedavi edilebilir.

Bu tedavi kimlere uygulanabilir?

Keratokonus gibi göz hastalıkları olanlara, diyabete ya da başka bir hastalığa bağlı kanama problemi yaşayanlara uygulanamıyor. Ayrıca hamilelik, romatizmal veya şiddetli metabolik hastalık gibi lazer işlemine engel oluşturan durumlarda da supracor tedavisi yapılamaz.

Tedavinin geri dönüşü var mı?

Hasta memnun olduğu sürece bu kalıcı bir tedavi olur. Numara değişikliği yetmezse ilave yapılabilir ya da düzeltme geri alınabilir. Yani geri alına. Yeni duruma uyum sağlayamadığını söyleyip eski durumuna dönmek isteyen hastalar nadiren de olsa çıkabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.