Yaşlılara Saygıyı Hatırlayalım mı?

Yaşlılara Saygıyı Hatırlayalım mı?

Türk Geriatri Derneğinden “Yaşlılara Saygı Haftası” açıklaması: “Yaş bir ayrımcılık nedeni olmamalıdır. Yaş ayrımcılığı var olan bir sorundur. Mevcut diğer sorunların seyrini ve ciddiyetini etkilemektedir… Yaşlı dostu çevre düzenlemelerinin yapılması sağlıklı ve uzun yaşam için öneriler arasındadır. Ayrıca yaşlılık dönemi bireylerin en deneyimli oldukları, yakın çevreleri ve toplum için en iyi ‘öğretmen’ olabildikleri bir dönemdir, onlara saygı göstermeyi içtenlikle hatırlamak gerekir.

———

Türk Geriatri Derneği, ‘yaş bir ayrımcılık nedeni değildir! Derneğin açıklaması şöyle devam etmektedir; ’Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 31 Aralık 2019 itibarıyla Türkiye nüfusunun 83 milyon 154 bin 997 kişi olduğu anımsatılan açıklamada, “2019’da 65 yaş ve üzeri nüfusun toplam nüfus içindeki payı yüzde 9,1 olmuştur. Mevcut durum ileriye yönelik öngörülere gereksinim doğurmaktadır. Yaşlılık döneminde bulaşıcı olmayan hastalıkların tipinde ve sıklığında artma, sosyal, ekonomik gibi durum ve sorunlarda değişim gibi durumlar görülmektedir. Bu sorunların yanı sıra yaşlılık dönemi bireylerin en deneyimli oldukları, yakın çevreleri ve toplum için en iyi ‘öğretmen’ olabildikleri bir dönemdir. Dolayısıyla, toplumda sağlıklı yaşlanma sağlanabildiğinde toplum için en deneyimli ‘öğretmenlerin’ varlığı da kendiliğinden sağlanabilecektir.

Yaşlılık süreci ile ilgili gereksinimlerin giderilmesi için:

Yaşlılık döneminde hastalıkların sıklığı değişmektedir. Ekonomik koşullar yaşlılık döneminde kötüleşmektedir.

– Yaş bir ayrımcılık nedeni olmamalıdır. Yaş(lı) ayrımcılığı var olan bir sorundur, mevcut diğer sorunların seyri ve ciddiyetini etkilemektedir. Örneğin yaş(lı) ayrımcılığı, sağlık hizmetlerine erişimi engelleyebilmektedir. Her türlü ayrımcılık önlenmelidir. Sosyal sorunlarla mücadele gerekmektedir.

– Şiddet, ihmal, istismar gibi konular yaşlılık döneminde görülmektedir. Bu durumlar fiziksel, ruhsal, sosyal sorunları derinleştirmektedir. Önleyici, tedavi edici ve rehabilite edici önlemler alınmalıdır.

– Sağlıklı ve uzun yaşam önerileri için yaşam boyu yaklaşımın benimsenmesi önerilmektedir.

– Yaşlı dostu çevre düzenlemelerinin yapılması sağlıklı ve uzun yaşam için öneriler arasındadır.

-Yaşlılar yeni ortaya çıkan durumlarla ilgili olarak risk altındadırlar. Örneğin, dünyada pandemi olarak ilan edilmiş yeni koronavirüs hastalığı bu konuda en güncel durumdur. Bu ve benzeri durumlar için yaşlılara yönelik özel önlemlerin uygulanacağı bütün koşulların var edilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.