Yaz Güneşi Alerjileri Ateşler

Yaz Güneşi  Alerjileri Ateşler

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisiyle kimyasal  maddeler, ağızdan alınan birtakım ilaçlar, kolonya  ve  parfüm kullanımı, kozmetikler  hatta  cilde  değen  bazı  bitkiler  bile  alerjik  reaksiyona  neden olabiliyor.

Dr. Belma Bayraktar

Cilt Hastalıkları Uzmanı

Yaz güneşi aşırı terleme, ter bezleri gelişmemiş çocuklarda isilik  gelişimine  neden olabilir. Erişkinlerde daha çok  kasık gibi  kıvrım bölgelerinde ve çok terleyen  alanlarda  isilik olabiliyor.

Yazın en çok da mantar enfeksiyonlarında artış  görüyoruz. Çünkü  mantar nemli ortamda  gelişiyor. Aşırı  ve korunmasız  güneşe  maruz  kalanlarda 1. ve 2. derece  güneş yanıkları  oluşuyor. Bunun sonucunda leke de kalabiliyor.

Hangi Cilt Tipleri Alerjik Sorunlara Daha Yatkındır?

Açık tenli, renkli  gözlüler  güneşe karşı hassastırlar, kolayca  güneş yanığı  geçirebilirler. Bu kişilerin güneşten korumaya  özen göstermeleri  gerekmektedir; deniz kenarında  şapka, gözlük takmaları, t-shirt giymeleri, 3  saat aralıklarla  güneş  koruyucularını  tazelemeleri  önerilir. Bunun yanısıra birtakım maddelere  karşı alerjik olabilirler, bunlar  testlerle araştırılır. Bazı   cilt  hastalıkları (örneğin  Lupus  gibi) güneşe  hassasiyet  doğurur, bu tür  hastalıklar  güneşte  alevlenir. Ayrıca  bazı  kişilerde  de  güneş alerjileri  vardır. Bu gruptaki kişilerin yaz aylarında çok dikkatli olmaları  gerekmektedir.

Cildinde Kronik Rahatsızlıkları Olan Kişiler Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Sedef hastalarında güneş  faydalıdır  ama  ılımlı  güneş ışığı olmak kaydıyla önerilir.
  • Sistemik  ya  da  Diskoid  Lupus  hastaları kesinlikle  güneş  ışını alamaz.
  • Çok sayıda  benleri  olanlar  ya  da  displastik  nevüs  dediğimiz  riskli  beni  olanlar  kesinlikle korunmalıdır.
  • Gebelikte de  aşırı  güneş ışını önerilmez.
  • Çilli  ya  da  lekeli  cildi  olanların güneşe çıkması sakıncalıdır.
  • Güneş alerjisi olanların korunmasında fayda vardır.
  • Daha  önceleri  cilt kanseri  geçirenler  güneşten kesinlikle uzak durmalı.
  • Ailesinde  Malign Melanom olanlar da riskleri düşünerek güneşten korunmaya çok dikkat etmeli.
  • Sarışın, renkli  gözlü  olanlar  güneşin zararlarından mutlaka korunmalıdır.

Cilt Alerjilerinin Tedavisinde Neler Yapılıyor?

Öncelikle  kanıtlanmış  alerjenlerden sakınmak  önemlidir, cilt alerjilerinin tedavisinde  kortizonlu krem-losyonlar, ağız  yoluyla  alerji  hapları (antihistaminikler), ileri durumlarda  sistemik kortizonlar  kullanılıyor. Nemlendiriciler de yardımcı  tedavide  rol alıyor.

Parfüm Kullanmak, Güneş Ürünleri, Vücut Losyonları Ve Vücut Spreyleri de Alerjiyi Artırır Mı?

Kişinin  kullanılan  krem, losyon, parfüm  içeriğindeki  herhangi  bir  maddeye alerjisi  varsa  güneşle ya da  güneşsiz  alerji  gelişebiliyor. Fakat  güneş damarlarda  genişleme  yaptığı  için  mevcut  alerjenin etkisi  daha  şiddetli oluyor.

Her Gün Liflenmek, Vücudu Ovarak Yıkamak Doğru Mudur? Bunun Yerine Ne Yapılmalıdır?

Hafif  masaj  yaparak liflenmek  en doğru  yaklaşımdır. Terlemenin rahat  olabilmesi, gözeneklerin açılması ve  kan dolaşımının hızlandırılması sağlandığı  için  yapılmalıdır. Fakat  sert  keselenme  cildi  tahriş ediyor, kızarıklık  ve  ciltte  soyulmalara  neden oluyor, bu nedenle sert keselenme doğru değildir. Her gün  sabunlanarak  liflenmek  cildi  kurutuyor, çünkü  cildin  kendine  ait  doğal  bir salgısı  vardır, aşırı  temizlik  de  zarar  verebiliyor. Banyo sonrası  cilde uygun bir  nemlendirme yapılmalıdır.

Sıcak Suyla mı, Ilık Suyla mı, Soğuk Suyla mı Duş Alınmalıdır?

Suyun sıcaklığı  vücudun dayanabileceği bir ısı derecesinde olmalıdır, çok sıcak-soğuk suyla yıkanılması uygun değildir.

Güneş Ürünleri de Alerji Yapar mı? Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Güneş  ürünleri içeriğindeki  herhangi  bir ürüne kişinin duyarlılığı varsa alerji  yapabilir. Bu alerji tamamen kişiseldir. Güneş ürünlerini yaz-kış  açık  bölgelerimize  güneşe  çıkmadan 20  dakika önce, bir tabaka  şeklinde, her yere eşit  olarak sürmeli, 3-4  saat  aralıklarla  yenilemeliyiz. Bununla  da  yetinmemeli  şapka, gözlük takmalı, üzerimize açık renkte kıyafet giyerek korunmalıyız. Bu  arada  güneşin oksidatif  stresinden korunmak için bol sebze-meyve  tüketmeliyiz, sıvı  alınımını artırmalıyız. Beta karotenin  de güneş koruma özelliği  vardır, sigara içmeyenler tabletlerinden kullanabilir. Ayrıca havuç, kayısı, bal kabağı, kavun, yumurtanın sarısında da beta karoten bol miktarda bulunuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.