Yazın Güzel Bacaklar

Yazın Güzel Bacaklar

Yüz-ellerden sonra vücudun görünen bölümü bacaklardır. Yaz mevsimi ile şort, etek ve bikini dönemi geldi, bacakların önemi bir kat daha arttı.

Op. Dr. Metin Kerem

Estetik Cerrah

Güzel-düzgün biçimli bacaklar, hiç şüphesiz kadın fiziğinin en önemli unsurlarından. Şıklık ve zarafetin kısa etekler ve şortlarla vurgulandığı sıcak günlerde bacak güzelliği bir kadın için çok önemli. Peki acaba hangi bacaklar güzel algılanıyor? Güzel bacaklar denince akla ne geliyor?

Bacakların karmaşık ve detaylı bir anatomik yapısı bulunmaktadır ve bacağın estetik özelliklerini de bu anatomik yapı oluşturur. Güzel  bacaklar, derinlerdeki kas yapılarını bir ölçüde belli etmelidir. Ancak kas kıvrımlarının çok sert değil yumuşak geçişlerle kendini göstermesi istenir. Kalın ve kilolu bacaklarda  kas sınırları silindiğinden görüntü kabalaşıyor. Aşırı spor yapan kadınlarda ise kaslar çok belirginleştiğinden erkeksi bir görüntüye dönüşebiliyor. Bunların ikisi de hoş değil. Bacak güzelliği popo ve ayaklarla da ilgilidir. İdeal bir vücut silüetinde kalça ile bacak arasındaki ayrım net olmalı, basen ve uyluk içlerinde fazla yağ birikimi olmamalı, diz içleri bombeli değil düz olmalı.

Alt bacak kavisi giderek incelmeli, zarif bir ayak bileğiyle son bulmalı. Bakımlı ayaklar da olmazsa olmazlardan elbette. Bacak yapısı, bazen genetik özelliklere, bazen de alınan kilolara, ilerleyen yaşa bağlı olarak bozulabilir. Bozulmalar oluştuğunda, kişinin vücut yapısına göre “fazlalık”ların olduğu bölgelerdeki yağ dokuları azalır, “eksiklik”lerin olduğu bölgeler ise doldurulur. Bacakta bulunan fazlalıklar, liposuction veya lazer liposuction ile alınır, eksiklikler ise yağ enjeksiyonu veya silikon bacak protezleriyle giderilebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.