20 Yaş Dişi Kist Nedeni Olabilir

20 Yaş Dişi Kist Nedeni Olabilir

Uzmanlar yarı gömülü 20 yaş diş tablosunun kiste neden olabileceği konusunda uyarıyor. Tamamen sürmüş ve uygun pozisyonda olan 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek olmayabilir ancak radyografik değerlendirme sonrası karar verilmesi daha doğru bir adım.

Dr. M. Seda Altop

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

20 yaş dişinin yarı gömülü durumunda diş eti iltihabı çene yüzünde abse, şişlik, ağrı ve ağız açmada kısıtlılık gibi sorunlar ortaya çıkabilir, çekilmesi gerekebilir.

Sorun olup olmadığının anlaşılması için radyografik değerlendirme gerekir. Çekim kararı anatomik olarak sinirle ilişkisi, kist oluşup oluşmadığı, çevre doku-dişlere zararı gibi konuların değerlendirilmesinden sonra verilebilir. Bu tür dişler asemptomatik olsa dahi çevresinde kese oluşturabilir ve her vaka için ayrı değerlendirmeye ihtiyaç duyulur.

20 yaş dişlerinin çekilmesine her zaman gerek

20 Yaş dişleri çenenin en arka kısmında yer alan dişlerdir. En geç çıktıkları için çene kavsinde sıklıkla yer bulamazlar. 20’li yaşlarda radyografi sonrası genel değerlendirme ile teşhis ve gerekirse müdahale planlanmalıdır.

Ağızda tamamen sürmüş 20 yaş dişleri; eğer kapanışta ise yani karşılığında diş varsa, düzgün pozisyonda, çevre dokulara zarar vermiyor ve sağlıklı ise çekilmesine gerek kalmaz.

Yarı gömülü 20 yaş dişlerinde bakteri tehlikesi

Çene kemiği içerisinde yarı gömülü 20 yaş dişlerinde, üzerindeki diş eti ile diş arasında bakteri birikimine bağlı diş eti iltihabı gelişebilir. Bu durumda çene yüz abse, şişlik, ağrı, ağız açmada kısıtlılığa neden olabilir ve çekilmesi gerekir

Tamamen çene kemiği içerisinde gömülü 20 yaş dişleri sorun oluşturabilir. Asemptomatik olsa bile etrafındaki kese, kistlere dönüşebilir. Bu nedenle radyografik değerlendirme gerekir. Anatomik olarak sinirle ilişkisi, kist oluşup oluşmadığı, çevre doku ve dişlere zararı değerlendirilerek çekim kararı verilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.