2018 Saç ve Makyaj Modası Doğallıkta Buluşuyor…

2018 Saç ve Makyaj Modası Doğallıkta Buluşuyor…

Saç bakım uzmanları Rıdvan Bayar ve Selim Coşkun, makyaj uzmanı Serpil Çiğvidaş’a 2018 yılı modası üzerine konuştuk. Sonuç: 2018 yılında saç ve makyaj: doğallıkta buluşuyor… Beyaz ve gri saçlar yerini doğal-kalıcı, uzun-güzel-sağlıklı saçlarda dore, bal ve tarçın rengine bırakacak. Makyajda ise 1990 yılların esintisi bayanlar kalın dudaklı olacak. Açık tonlardaki ruj, dudak çerçevesini ön plana çıkaracak daha dolgun ve daha şuh gösterecek koyu kalemler tercih edilecek. Kaş kontörü gerileyip daha doğal-daha kalın jölelenmiş, taranmış kaşlar dikkat çekecek.

Haber-Röportaj: Nilay Akgün

2018 yılına sayılı günler kala saç ve makyajda moda rüzgarları nasıl esecek merakla bekleniyor. Sağlık&Yaşam Dergisi okuyucuları için bu konunun uzmanlarına sorduk. Önce saç modası nasıl olacak? Beyaz- gri saçlar yine revaçta mı olacak? Saç bakım uzmanları Rıdvan Bayar ve Selim Coşkun 2018 saç modası ile ilgili olarak şunları söyledi:

Saçlar uzun, doğal renk ise doğallık dore, bal, tarçında buluşacak…

Türkiye’de saç modası öyle hızlı yayılıyor ki 2016-2017 yılının gri-beyaz rengi köylere kadar yayıldı… Tabii ki bu yayılmada sosyal medya çok etkin rol oynuyor. Aslında bilinmesi gereken her zaman geçerli olan moda; doğal-kalıcı, güzel-sağlıklı saçtır.

İşlem gören saçlarda kalıcı sağlığa ulaşmak için yıllarca beklemek gerekir. Çünkü saç ayda bir santimetre uzar. Boya ve-veya röfle ile yıpranan saç hiç kimyasal işleme maruz kalmazsa eğer 2-3 yılda 15-16 santimetre uzar.

Sağlıklı bir saça sahip olmak için renk açma işlemi yapılmamalıdır. Oysa geride bıraktığımız yılda gri-beyaz saça ulaşmak için sonuna kadar açıldı. Rengi açılmış saçın sağlıkla hale gelmesi mümkün değildir. Kullanılabilir duruma getirmek için uzun süreli bakım ve yağlardan destek almak gerekir.

Dikkat edilmesi gereken; saç modasında renkler yaygın ve çabuk değişir her yıl farklı renkler moda olur. Geçen yıl grisinden 2018 yılında bal rengine dönüldü.

Renk koçluğu çok önemlidir!

Kuaförün hizmet vereceği kişiye aynı zamanda renk koçluğu yapması gerekir. Saçın doğallığı bırakılmadan doğal renge makyaj yapılmalıdır. Saç boyatıldığında boyaya mahkûm olunur. Doğal saç renginden sıkıldığında bazı renklerle hareket verilebilir.

Saç koçu burada devreye girer; doğru saç rengini seçip, doğru karar ve doğru işlem yapar. Dünyaca ünlü mankenlerin saç rengi doğaldır. Ticari yön düşünülmeden kendi saç renginin üzerine boyaya mahkûm edilmeden işlem görülmelidir. Saçın kenar ve uçları Ombre tarzında değil makyaj gibi olmalıdır. Diplerden bir ton açık başlayıp uçlarına kadar 4-5 tona kadar açılır. Aslında doğa doğru yolu gösteriyor. Güneş saç rengini bir ton açar, sonraki yıl bir ton daha açar, sonraki bir ton daha açar.

Saç sofistik ve natürel renklerle en fazla 4 ton açılabilir. Pigment kaybından dolayı çoğu kadının saçı beyazlaşır bu saçın tabii ki boyanması gerekir. Eklemlerdeki renk de pusula renktir. Saç rengi buna göre seçilmelidir.

2018 yılında uzun saç, saçta güneş batışındaki sıcak renkler olan dore, bal, tarçın gibi tonlar geliyor. Uçlarda daha açık renklere gidebilir.

Geçici boyalar hayat kurtarır!

Eğer illa da saç rengi ile oynanması isteniyorsa geçici renkler hayat kurtarır. Genç kızlar saçına zarar vermeden üç ay kullanabilecekleri saçı dışardan boyayan, pigmentini bozmayan akan boyalar tercih edebilir. Balyaj yaşı 13-14 yaşına kadar indi. Bu çok tehlikeli bir durum. Saçı tekrar kazanmak yılları alır.  Bakımlı saç için servet harcanmasına gerekir.

Hem sağlık hem de ekonominiz için 2018 yılında saçınıza sadece makyaj yaptırın. Sosyal medyadan etkilenip saç rengi ile oynanmamalıdır. Saç ne kadar işlem görürse o kadar zarar görür. Estetik ve moda ayrı iki kavramdır. Estetik yapaydır, moda ise doğallık ve güzellik demektir.

Makyajda 1990 yılların doğal esintisi olacak…

Makyaj uzmanı Serpil Çiğvidaş ise 2018 yılı makyaj modasında 1990-1995 yıllarının geri geleceğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“2018 makyaj trendinde göz makyajında far yerine eyeliner ve sık gösterecek rumeller tercih edilecek. Bronz ten tekrar moda. Dudaklarda pigmentleri yüksek ama açık tonlarda ruj, hatları daha dolgun ve daha şuh gösterebilecek koyu kalemler kullanılacak. 1990 1995 yıllardaki koyu kalemler geri geliyor.

Makyajda kaş ve kirpikler öne plana çıkarılarak, koyu renk fondötenler tercih edilecek. Bitkisel yani vegan tamamen otlardan üretilmiş kozmotikten uzak pigmenti yüksek, çok ince tabaka fondötenler olacak. Kaş kontörü gerileyip daha doğal-daha kalın jölelenmiş, taranmış kaşlar 2018 çok revaçta. Göz makyajından far yerine eyerliner daha çok ön planda olacak. Far arka planda kalacak. 2018 bayanlar kalın dudaklı olacak… Çünkü dudak çerçevesinde kullanılan kalemler çok revaçta olacak. Kısacası makyajda doğallıkla birlikte 1990 yıllı geri geliyor…

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.