Saçınız İçin Detoks Zamanı Geldi!

Saçınız İçin Detoks Zamanı Geldi!

Yazdan sonbahara geçişte deniz, havuz ve güneşten olumsuz etkilenen saçlara detoks yapmak şarttır! Çünkü deniz suyundaki tuz, havuzdaki klor saça yapışır ve yıkamakla temizlenmez. Yaz güneşinin etkisiyle de saç iyice yıpranır. Bunun tek çözümü; kil detoksudur. Yılda sadece bir kez yapılacak kil bakımı saçı tekrar sağlıklı hale getirir. 

Rıdvan Bayar
Saç Bakım Uzmanı

Kil doğal bir temizleme ürünüdür ve saça detoks yapar. Kil maskeleri bildiğimiz ham topraktır. Röfle, işlem görmüş saç ve kepek sorunundan kurtulmak için kil, su ile çamur haline getirilip bütün saça sürülür. Tarayıp 20 dakika beklemek yeter. Kil, saç gözeneklerindeki kepek ve kimyasal işlemlerde yapışmış maddeleri temizler, saça detoks yapmış olur. Böylece saç tekrar sağlıklı hale gelir. Ancak bu işlem yılda sadece bir kez yapılmalıdır.

Sonbaharda Saç Dökülmesine Karşı Yapılması Gerekenler…

Eylül ayında saç günde 150-200 adet dökülürken Ekim ayında yoğunlaşır 300’e kadar çıkar. Bu süreç Kasım ayına kadar devam eder çünkü bir geçiş dönemidir. Panik yapmadan dökülmeyi durdurmak gerekir, bunun için yapılması gereken ilik bakımıdır.

İlkbaharda da saç dökülmeye başlat Şubat ile Mart ayının sonuna kadar devam eder. Kirli hava ve stres dökülmeyi arttırır. Beslenme de önemlidir, bol su içmek saç için çok önemlidir.

Biotin de saç için önemlidir çünkü saç kendini yenileyemez, saçın doku veya hücresi yoktur. Saç deriden çıktığı zaman artık ölür. Saç kesilirken ölü olduğu için acımaz. Saçın yüzde 70’i keratin geri kalan yüzde 30’u protein ve nemden oluşur. Nemden oluştuğu için de istediğimiz şekli verebiliriz. Tırnağın yüzde 96’sı keratinden oluşur. Bu nedenle çok serttir. Bunlar eksildiğinde dışarıdan alıp düzeltmek gerekir. Çünkü saç kendini toparlayamaz. Bunun için saç bakımı önem kazanır. Dışarıdan alınan takviye bakım ilaçları pek fayda sağlamaz.

Saç Bakım İster!
Kadınların saç bakımına önem vermesi gerekir. Saç analizlerinin kuaför tarafından yapılması önerilir. Gün içinde yıpranan saça; boya ve röfle gibi kimyasal işlemler yapıldığında yıpranma hızlanır.
Saça bir boya için 20 bakım, bir balyaj içinse her gün bakım gerekir. Bunun için her gün saç uçlarına bakım kremi sürülebilir.

Saçı Açarken DİKKAT!
Saç rengini açarken çok önemli detaylar var. Türk kadını İskandinav kadını gibi sarışın olmak istiyor. Onların saç numaraları 11 bizim saç numaramız 4, arasındaki 7 ton fark saçın 7 ton açılması demektir. Boya ancak 4 ton açar. Kimyasal işlem ile 7 ton açabilir. Bir saat boyunca saç derisine sürülen kimyasal açıcı -‘oryal’ diye bilinen-7 ton açar. Bu işlem kanser, egzama gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarır.  Bir insana 4 ton saç rengini açmak yakışır daha fazlası kişiye yakışmaz. Üstelik bir ay sonra saç uzadığı için işlemi tekrar yaptırmak istenir, bu da kansere davetiye çıkarmak anlamına gelir. Saç uçlarına istenilen işlemler rahatlıkla yapabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.