2021 Estetik Takviminde Neler Var?

2021 Estetik Takviminde Neler Var?

2021 yılı için yine yüz-vücut için fit-sağlıklı-dinç görüntü ön planda olacak ama Covid ile birlikte estetik trendlerde insanların beklentilerinin değiştiğini de unutmamak gerek. Daha kısa zamanda, daha hızlı sonuç verecek, daha kolay-iyi hissettirecek işlemler tercih edilmeye başladı. Ameliyat ya da daha uzun süre gerektiren uygulamalarda temasın fazla olması, sosyal mesafeyi koruma da sorun yaşanması, kişinin çok fazla sokağa çıkmadan ‘ne kadar güzelleşebilirim’ düşüncesini ön plana taşıdı. Bu bağlamda yüz bölgesi için dolgu, botoks, vitamin-mineral içerikli enjeksiyonlar, vücut içinse yine meme cerrahisi ilk sırada olmak üzere liposuction, göz kapağı, burun estetiği ameliyatları 2021 yılı estetik takviminde yerini aldı.

Op. Dr. Onur Çukuroğlu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Ameliyatsız işlemler günümüzde daha çok tercih ediliyor. Çünkü daha hızlı-çabuk, ameliyathane ortamı gerektirmez, etkisi kısa zamanda görülür, sosyal yaşamı kesintiye uğratmaz. Estetik trendler bölgesel olarak yüz ve vücut, yüz bölgesi de ameliyatlı-ameliyatsız işlemler olarak ikiye ayrılabilir. Ameliyatsız işlemlerden alınabilecek fayda; yüzün her bölgesi için oluşan deformasyon oranına, kişinin cilt yapısına göre değişir. İnce ve kuru ciltler daha hızlı kırışır. Yağlı-kalın ciltler ise daha çabuk sarkar. Cilt yaşla birlikte yıpranır, yıpranma oranını genetik özelikler belirler. Genetik iyi-kaliteli ise kolay kolay yaşlanmaz olmaz. Ardından beslenme, spor, uyku, stres, çevresel faktörler, sigara-alkol ve en önemlisi güneşten uzak durmak.

Bu noktaları kısaca belirttikten sonra 2021 yılı estetik takvimini açıklayalım. Öncelikle yaşanan Covid19 pandemisi sebebiyle evde geçen süre arttığı için insanlar ayna karşısında daha fazla zaman geçirmeye başladı. Güldüğü zaman göz kenarında oluşan kırışıklıkları, yüzündeki sarkmaları, yaz sonrasında da oluşan lekeleri fark etti. Hızlı temposu düştüğü için oluşan vakitte cilt bakımına özen arttı. Eş-dost tavsiyesi ile çok araştırmadan alınan cilt bakım ürünlerinin yerini bilinçli tercihler aldı.

Ayrıca kişinin ne istediğini bilmesi hekimin işini kolaylaştırır. Üç boyutlu fotoğraflama ile çekim yapılır, üç boyutlu modelleme hazırlanır. Sonrasında doğal sınırlarda kişinin yüz karakterini bozmadan, şeklini değiştirmeden hasta-hekim birlikte karar verir.

İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte vücut-yüz bölgesinde dinamik-dinç-fit-sağlıklı görüntü daha da önem kazandığı için yüz bölgesinde cilt kalitesini artıran işlemler ilk sırada yer alıyor.

Yüz bölgesi; üst yüz alın, orta yüz yanak, alt yüz çene olmak üzere üç ana çizgide incelenebilir.

Yapılabilecek işlemler:

-Vitamin, protein ve mineral içerikli enjeksiyonlar

-Botoks-dolgu gibi işlemler

-Cihazlarla uygulanan metotlar

Yüz bölgesine yapılacak minik dokunuşlar dolgu, botoks, diğer enjeksiyon ve cihaz işlemleri doğal sınırlarda kalırsa fark edilmez ama dinç görüm sağlar.

Botoks tedavisi; güzelliğin ötesinde daha diri, aydınlık görüntüyü destekler. Yüz bölgesindeki kırışıkların oluşumu genetik yapıyla bağlantılı olmasına rağmen botoks tedavisi erken yaşlarda başlanırsa koruyucu özelliği ile geciktirilebilir.

-Kaş arası kırışıkları; bilgisayar başında geçirilen süre, sürekli odaklanma, otoriter iş sahibi, yöneticilerde daha fazla görülür.

-Göz çevresindeki kırışıklıklar ise daha çok gülen insanlarda görülür.

Göz çevresi estetiğinde ameliyatsız işlemler yine ön planda olacak. Yorgun görünüme sebep olan göz kapağı-kaş düşüklüğü, göz kenarları kırışıklığı bu uygulamalar sonrasında dinç-sağlıklı-enerjik görüntüyle yer değiştirecek.

Dolgu işlemi; yaşla birlikte yüzde küçülmeye başlayan yağ-kemik dokusundaki eksikliği tamamlamak, şekli ortaya çıkarmak, cildin kaybettiği hacmi tekrar kazandırmak için yapılır. Dolguların gelişmesiyle birlikte alt yüze yapılan ameliyatsız işlemlere -daha kalıcı-etkili sonuçlar verdiği için- talep arttı. Çünkü alt yüz bölgesine yapılan işlemler yüz güzelliğinde bütünlük sağlar. Keskin-belirgin hatlar kişiye çekici görüntü kazandırdı. Ancak dolgu işleminin bir-bir buçuk yılda bir tekrarlanması gerekir.

Meme ameliyatları 2021 yılında da ilk sırada olacak…

Estetik ameliyatların yaşla ilgisi yoktur. Kepçe kulak, meme küçük-büyüklüğü, burun eğriliği yaş ile birlikte değişmez. Bununla birlikte Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin her yıl yayınladığı estetik ameliyat raporuna göre dünya üzerinde en çok meme ameliyatı yapılıyor. Sonrasında liposuction, göz kapağı, burun estetiği ameliyatları izliyor.

Meme kadın için cinsel kimliği dışa vurum, doğurganlık, özgüven bölgesi. Buradaki deformite, küçük-büyük-sarkıklık operasyon kararı vermesinde önemli bir etken. İnsanlar sosyal medyadaki paylaşımlarında daha dolgun-belirgin göğüs görüntüsü tercih ettikleri için 2021 yılı estetik ameliyat takviminde meme yine ilk sırada yer alacak. Aşırı kilo alımı ve hamilelik dışında meme gelişimi 18 yaşına kadar tamamlanır. Sonrasında meme büyütme-küçültme ameliyatları yapılabilir. Burada noktada en çok merak konu; ‘çocuğumu emzirebilecek miyim’. Operasyon sırasında silikon protezi meme bezine etki etmeyecek kas üstü-altı yere koyulur. Meme küçültmede; meme başına gelen süt kanal ya da bezleri belli bir kısmı korunarak yapılır. Bir sonraki hamilelikte emzirme oranı ancak yüzde 3 kadar etkilenir. Bilinmesi gereken başka önemli nokta; bir organ ne kadar büyükse kanser riski de o kadar fazladır. Küçültme işleminde alınan parça patolojik incelemeye gönderildiği için kanser riskini azalttığı söylenebilir.

Deri sarkması ve fazlalıklarında uygulanacak yöntemler

Kilo-boy oranı body indeks ölçülerine göre normal ise kişinin karın bölgesindeki fazlalık olan deri sarkmasının çözümünde deriyi germekten başa bir şans yoktur. Ancak bölgesel ufak bir yağlanmada deri kalitesi iyiyse, sarkması da yoksa liposuction tercih nedenidir. Derinin belirli bir noktaya kadar genişleme ve toparlanma özelliği vardır. Fazla genişleme de çatlamalar görülebilir. Mini karın germe operasyonu hafif sarkmalarda başvurulan işlemlerdir. Kadın doğum yaparsa sonrasında düzeltmek için germe işlemi gerekebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.