40 Yaş Üstü Erkekler ‘Prostat’ a Dikkat!

40 Yaş Üstü Erkekler ‘Prostat’ a Dikkat!

Maalesef erkekler prostat muayenesine çekinceli yaklaşıyor. Oysa ürolojik hastalıklar içerisinde ilk sıralarda yer alan ‘iyi huylu prostat büyümesinde ve ‘prostat kanserinde erken teşhis büyük önem taşır. Gerek iyi huylu prostat büyümesinde gerekse prostat kanserinde tedaviye geç kalındığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ

Üroloji Uzmanı

İleri yaştaki erkeklerin hemen hepsinde iyi huylu prostat büyümesi görülür. Genellikle hastaların en büyük sıkıntısı idrara çıkma konusunda olur. Hasta, gece idrara kalkıyor, idrar yapamama ya da tutamama, kaçırma gibi sıkıntılar yaşayabilir. Tuvalete gittiğinde idrar yapmada zorluk, sık idrara çıkma, idrar akımında zayıflamalar, zaman zaman idrarın kesilip yeniden başlaması ve yanma, sızlama gibi şikayetler söz konusu oluyor. Bu durumun ilerlemesi ise, tıkanıklar ve idrar yolu iltihapları, kanamalar, mesanede taş oluşumu ile sonuçlanabilir.

“Yaş ilerledi, olur bu kadar” demeyin

Şikayetler, vücutta kademeli olarak geliştiği için, hasta bu durumlara uyum sağlayabilir. Bazen de hasta, yaşının ilerlediği için bu kadar da rahatsızlık alabileceğini düşünerek durumu kabullenir. Bu nedenlerle kişi doktora gitmekten kaçınır ancak geciktikçe hastalık derecesi yükselebilir. Bu durum bir dönem sonra tıkanmalara, sonda takılmaya ve böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Önceden, her prostat hastasında ameliyat yapılırdı ama artık bugün ilaç tedavileri ve lazerle tedavi edilebilir.

İlk evrelerde şikayete yol açmıyor

Özellikle erken dönemde hiçbir şikayete yol açmayan prostat kanserinin büyük bir kısmı, prostatın dış kısmından yani idrar yolundan uzak olan kesimden kaynaklanır. Hasta şikayetin oluşmasını beklerse, hastalık daha ilerlemiş, bazen çok gecikmiş hatta iş işten geçmiş olabilir. 40’lı yaşlarda, hiçbir şikayet olmasa da her erkeğin yılda bir defa prostat muayenesi yaptırması. Ayrıca PSA (Prostat Spesifik Antijen) kan tahlillerinin de yaptırılması gerekir.

Erken teşhis tedavi başarısını artırıyor

Bütün kanserler gibi prostat kanseri de, ne kadar erken teşhis edilirse, tedavide o kadar başarılı olunur. Prostat kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır. Patolojide teyit edilmişse, hastalıktan tamamen kurtulma ya da çok uzun süreler hastalıksız yaşama mümkün. Bunun için erken teşhisi ve uygun tedavinin yapılmasını tavsiye edilir. Erken evre prostat kanserinin tedavisinde açık, laporoskopik ve ya robotik ameliyatlar uygulamak mümkün.

40 yaşın altındaki erkeklerde de bu rahatsızlığa rastlanabilir. Özellikle ailede, birinci derece akrabalarda prostat kanseri varsa, düzenli muayene daha fazla önem taşır. Birkaç akrabada varsa risk daha da artar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.