Acemi Annelere Bebek Bakımı İçin İpuçları

06.01.2014
36
Acemi Annelere Bebek Bakımı İçin İpuçları

Acemi-Annelere-Bebek-Bakimi-İcin-İpuclariKadın için anne olmak ayrı bir heyecandır. Öyle ki ilk annelik deneyiminde bebekteki ufacık bir değişiklik korku ve endişeye sebep olur. Süreci rahat atlatmak için annenin bebek bakımında bilinçlenmesi gerekir.

Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz.

Kafatası kemikleri tam gelişmeden dünyaya gelen bebeğin doğum kanalına girdiğinde sıkışmaya da vakumla çekilmeye bağlı kafatasında şekil bozuklukları olabilir. Beyin büyüdükçe kemikler beynin şeklini alır ve şekil bozuklukları ortadan kalkar.

 “Teri kokmasın” diye tuzlamak ÖLÜMCÜL Hatadır…

Bebek doğduktan 1 hafta ya da 10 gün içinde görülen döküntülerin çoğu fizyolojiktir. Bazı bebeklerde morluk veya akne benzeri oluşuma rastlanabilir. Bunların çoğu tedavi gerektiren sorunlar değildir. Tedavi için kullanılan birçok madde cilt problemlerinin artmasına neden olur. Mesela; bebeklerin cildine yapılan en ölümcül uygulama, teri kokmasın diye yapılan tuzlamadır. Bebeğin cildi hassas olduğundan tuz vücutta emilmekte ve bu durum ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir.

Bebeğin sağlık göstergesidir kilosudur

Düzenli kilo artışı bebeğin doyduğu ve sağlıklı olduğu konusunda iyi bir göstergedir. Emzirme sırasında emme ve yutma, bebeğin hareketleri doyduğuna dair ipuçları verir. Aynı zamanda 2-3 saat uyku uyuyan ve düzenli kaka yapan çocuk doymuş demektir. Bebek düz yatırıldığında fazla süt gaz ile birlikte çıkabilir bazen kusabilir. Kusmaması için bebeğin 30-40 derece eğimle yatırılması gerekir.

Bebeğinizin gazını fön makinesiyle alın

Bebeğin gaz sıkıntısı, sindirim sistemindeki bazı öğelerin olgunlaşmasındaki gecikmeden kaynaklanır. Sabır bu süreçte çok önemlidir. Gaz sorununu gideren ilaçlar bebekler için önerilmemektedir. Bebek emzirilirken devamlı meme değiştirmek, bir meme boşaltılmadan diğer memeye geçilmesi önerilmemektedir. Fön makinesi sesi bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olabilir.

Acemi annelere çocuk bakımı ile ilgili tüyolar;

  • Annenin eli daima temiz olmalıdır.
  • Kulak temizliğinde kulak çöpü kullanılmamalı, kulak kemeri pamuk yardımı ile silinmeli, gözlerindeki çapak kaynatılmış su yardımı ile temizlenmelidir. Bebeğin tırnakları düz, batık oluşmayacak şekilde kesilip, kenarları törpülenebilir. Ağız için özel temizlik gerekmez; tükürük bezlerinin temizleyici etkisi vardır. Pamukçuk görüldüğünde karbonatlı su ile yıkanabilir.
  • Burun tıkanıklarında aspiratör zararlıdır. Negatif basınç uyguladığı için burun daha da şişip, tıkanabilir. Küçük poşetlerde satılan tuzlu sulardan birer damla damlatmak, temizlik, nem, burun tıkanıklığını gidermek için yeterli olacaktır.
  • Bebek bir gün duru su, diğer gün şampuan ile her gün yıkanabilir. Şampuan kozmetik ürün olmayanlardan tercih edilmelidir.
  • Alt temizliği kızlarda suya batırılan pamuk veya sadece su içeren ıslak mendil, önden arkaya doğru yapılmalı, kullanılan mendil veya pamuk alkol içermemelidir. Erkek çocuklarda sünnet derisi geriye çekilmemelidir. Deri çatlayıp, iltihap kapabilir.
  • Kıyafetleri pamuklu ürünlerden seçilmeli, kullanmadan önce sıcak suyla yıkanıp ütülenmelidir.
  • Göbek kordonu genellikle doğumdan sonraki 10 gün içinde düşer. Göbek bağı düşmeden önce su ile temas ettirilmeme, bölgenin kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Doktorun önereceği alkollü antiseptikle sabah akşam pansuman yapılmalıdır.
  • Bebek doğduğu günden itibaren dışarı çıkartılmalı, kalabalık ortamlarda bulunmamalıdır.
  • Yenidoğanda ateş, morarma ve nefes kesilmesi acil bir durumdur. Vakit kaybetmeden hastaneye gitmek gerekir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.