Adım Adım Diş Sağlığı

Adım Adım Diş Sağlığı

Diş sorunlarıyla karşılaşmamak için gerekli gıdaları almak, diş hekiminize belli periyotlarda kontrole gitmek gerekmektedir. Hatalı fırçalama, uygun olmayan fırça kullanma gibi durumlardan ise kaçınılmalıdır. İşte sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için uymanız gereken on tavsiye;


11. Yumurta, portakal gibi C vitamini ve kalsiyum zengini gıdalar, diş gelişiminin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Peynir, yoğurt gibi besinler vücudunuza kalsiyum sağlarken; Kivi, çilek, limon gibi besinler ise C vitamini açısından zengindir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22: Periyodik olarak diş hekimine gidilmesi, diş problemlerinin erken evrede tespitini mümkün kılar. Diş hekiminizin size önerdiği fırça ve macun ile yine size önerdiği fırçalama şekli paralelinde günde iki defa, ikişer dakika diş fırçalamak sağlıklı diş ve diş etleri için olmazsa olmazdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

53: Diş hekiminizin size önerdiği macun, fırça ve fırçalama şekli tek başına yeterli bakımı sağlamaz. Tam bir temizlik için diş ipi ve gargara kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

74: Diş fırçası seçerken belirli hususlara dikkat edilmelidir. Fırça, yuvarlatılmış uçlu kıllara sahip, orta sertlikte olmalıdır. Bir diş fırçasının kullanım ömrü 3 aydır. Eğer diş fırçasının kullanım ömrü daha erken sürede bitiyor, kıl yapısı bozuluyorsa kullanan kişi dişlerini gereğinden fazla basınç uygulayarak fırçalıyor olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

45: Fırçalama sayısından daha önemli olan konu ise fırçalamanın süresi, fırçanın düzgün ve etkin kullanımıdır. Dişler, kırk beş derecelik bir açı ile diş eti çizgisine yerleştirilen fırça ile oval hatlar çizerek fırçalanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

66: Geçen yıllarla birlikte diş ve diş etleriniz de yaşlanacaktır fakat çürüklere yaşlı değil bakımsız dişler sebep olur. Dişlerine iyi bakan kişiler ilerleyen yaşlarında daha dinamik ve genç bir görünüme sahip olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

97: Yanlış diş macunu seçimi ve gereken miktarın üstünde macun kullanımı zaman içerisinde aşınmalara sebep olabilmektedir. Diş macunu miktarı iyi ayarlanmalıdır. Her uygulamada fırçanın merkezine sürülen az bir miktar diş macunu yeterlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

88: Ortodonti tedavisi almış kişiler başta olmak üzere yirmi yaş dişlerinde titiz davranılmalıdır. Düzenli hekim kontrolüyle bu dişlerin ağız yapısında oluşturabileceği sıkıntıların önüne geçilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

119: İlk ortodontik muayene yedi yaşında uygulanabilir. Fakat alt ve üst kesici dişlerin değişmiş olması gerekmektedir. Erken yapılan muayeneler problemlerin erken tespiti ve daha kısa tedavi süresine olanak tanımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1010: Diş ve ağız sağlığı bakımına erken yaşta başlanmalıdır. Erken yaşlarda çocuklara verilecek diş bakımı eğitimi ve düzenli hekim muayenesi, gelecekte oluşabilecek problemlerin önceden tespiti ve diş sağlığının korunması adına hayati önem taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.