Ağız Diş Sağlığı Personelinde Geçim Derdi

Ağız Diş Sağlığı Personelinde Geçim Derdi

SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken kamudaki diş hekimleri ve sağlık kurum çalışanlarının geçim derdi ile boğuşmak zorunda kaldığını söyledi. Akarken, “Kamuda çalışan diş hekimi ve uzman diş hekiminin azlığından randevu alınamıyor. Özelde ise gelinen ekonomik süreçte malzeme temin fiyatlarının artması nedeniyle ağız diş sağlığını öteleniyor” dedi.

—-

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, “Dünya Diş Hekimler Günü kutlanırken yeni mezunlar atanma sorunu, kamudaki diş hekimleri geçim ve randevu sürelerinin kısalığı, uzman diş hekimi azlığı tedavi teşhisteki malzeme eksikliği ile mücadele etmektedir” dedi.

Akarken, “Gelinen süreçte her yerde olduğu gibi diş hekimleri de idareci liyakatı, mevcut fakültelere ihtiyaç dahilinde kontenjan verilmesi ve mezunların atanma sorunlarının giderilmesi, DUS sınavı sonucunda kadroların artırılması en önemlisi de şiddetsiz geçinebilecekleri bir sağlık sisteminin sağlanması gibi temel konularda sıkıntı yaşamaktadır. Diş hekimlerine de staj süreleri SGK başlangıcı olmalıdır. Üniversite öğrencisi olarak okurken aldıkları eğitimi bizzati halka hizmet vererek yapan diş hekim fakültesi öğrencilerinin stajı da SGK başlangıcı sayılmalıdır. Ayrıca 08.09.1999 sonrası işe girişli diş hekimleri için kademeli emeklilik sadece normatif hukuk kuralları için değil olumlu toplumsal etki için de şarttır. Bunun için yasal düzenleme ile diş hekimlerine geçmişe yönelik borçlanma hakkı tanınmalıdır” şeklinde yaşanan sorunları dile getirdi.

SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken talep ve beklentileri ile ilgili olarak; “Diş hekimleri koruyucu diş sağlığı politikaları bilimsel diş hekimliği şartları, diş hekimine yani işlemi yapacak olana sorarak, danışarak çalışma programı hazırlanması, her diş hekimine en az bir yardımcı sağlık teknisyeni veya teknikeri verilmesi, diş teknisyeni ve teknikerlerinin atanma sorunları başta olmak üzere özlük haklarındaki düzenlemeler ivedi giderilmeli, yıpranmanın geçmişe işlenmesi, fakülte sayısının azaltılması ya da fakülte kontenjan sınırlamaları sayesinde eğitimin niteliğinin artırılması, hekimlerin özel hizmet tazminatlarının artırılması, mevcut emeklilik prim kesintileri artırılmadan emekliliğe yansıtılan toplam gelir olmasının sağlanmasıyla hekimler başta olmak üzere ağız diş sağlığında hizmet veren herkes geleceğe umutla bakacaktır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.