Ağız Sağlığına DİKKAT!

Ağız Sağlığına DİKKAT!

Corono ve grip, virüs kökenli hastalıklar olup solunum ve ağız yolu ile bulaşmaktadır. Virüs ile temas eden eller ağıza veya dudaklara dokunduğunda bulaşma gerçekleşmektedir. Bu bulaşma sonucu vücut sistemimize giren virüsler hastalığa yol açabilir.

Dt. Pertev Kökdemir

Diş Hastalıkları Uzmanı

Ağızdan alınan virüsler kan sistemine yani dolaşımına geçmeden önce yok edilmesi gerekir. Eller temiz olmalı ve kirliyken ağıza sürülmemelidir.

Virüslerin hızlı bir şekilde kan dolaşımına katılmaması için diş etlerinin sağlığının yerinde olması gerekir. Eğer diş eti iltihabı, yara ya da gözle görülmeyen mikro çatlaklar varsa virüsler çok hızlı bir şekilde kan dolaşımına katılabilir. Diş etlerinde kanama veya kızarıklık olan kişilerin gargara kullanması faydalı olabilir. Bu gibi şikayetleri olan kişiler en yakın zamanda diş hekimine gitmelidir.

Virüs ile temas gerçekleştikten sonra ilk 2 saat önemlidir. Bu süre içinde ağzı gargara ile çalkalar ve sık sık su içersek virüs hastalığa yol açmadan yok edilebilir veya mideye göndererek mide asitleri ile yok olmaları sağlanabilir. Ağız ve solunum yolu ile bulaşan virüslere karşı korunmak sağlıklı diş etleri başlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.