Ağız Kokusunun Önüne Geçin

Ağız Kokusunun Önüne Geçin


Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda karşımıza çıkan ağız kokusu fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır ve hastalık belirtisi değildir. Bu durumların dışındaki ağız kokusu hastalık belirtisi olabileceği için önüne geçmek gerekir.

Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker hastalığı (aseton kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlığın, ağız kuruluğunun, yetersiz ağız hijyeninin (dişleri düzgün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak), tütün ve alkol ürünlerinin, dişeti hastalıkları ve diş çürükleri ağız kokusunun sebepleri arasında yer alabilir.

Patolojik nedenli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların ilgili doktorlara gözükerek tedavi olması gerekir.

Fizyolojik Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

  • Sabah kalkınca ve gece yatmadan önce dişler mutlaka en az iki dakika fırçalanmalıdır.
  • Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanmaktadır.
  • Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabileceği ileri sürülmektedir.
  • Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi – diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır.
  • Çinko içeren macunların, gargaraların ve sakızların kullanılması ağız kokusunu önleyebilir.

Tüm bu aşamaları izleyen ancak yine de ağız kokusundan kurtulamayan kişilerin muhakkak halitosis merkezlerinde muayene olarak ağız kokusu nedenlerinin belirlenmesi gerekir eğer kişinin ağız kokusu nedeni patolojik nedenli ise diş hekimi tarafından ilgili branşlara yönlendirilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.