Ağız Kokusu Nedeni

Ağız Kokusu Nedeni

Ağız kokusundan kurtulamayan kişilerin nedeninin belirlenmesi, patolojik ise diş hekimi tarafından ilgili branşlara yönlendirilip tedavi edilmesi gerekir.

Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman

Periodontoloji Uzmanı

Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda oluşan ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır, hastalık belirtisi değildir. Bu durumların dışında meydana gelen ağız kokusu diğer hastalıkların belirtisi olabilir ve patolojik ağız kokusu olarak tanımlanır. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker hastalığı (aseton kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlığın, ağız kuruluğunun, yetersiz ağız hijyeninin (dişleri düzgün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak), tütün ve alkol ürünlerinin, dişeti hastalıkları ve diş çürükleri ağız kokusunun sebepleri arasında yer alır.

Patolojik nedenli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların uygun tedaviyi olması gerekir.

Fizyolojik kaynaklı olarak meydana gelen ağız kokusunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca dişler mutlaka en az iki dakika fırçalanmalıdır.
  • Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanmaktadır.
  • Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabileceği ileri sürülmektedir.
  • Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi – diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır.
  • Çinko içeren macunların, gargaraların ve sakızların kullanılması ağız kokusunu önleyebilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.