Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edin!

Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edin!

Günlük hayatta en kolay ulaşılabilecek ilaç gruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Ağrı kesici ilaçların bireysel tahminlere göre değil, doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerekir.

Ecz. Ayşegül Kılıcel

Günlük hayatta en kolay ulaşabileceğimiz ilaç guruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Genel olarak, baş ağrısı, artrit, diş ağrısı ve adet sancısı gibi hafif ve orta şiddetli ağrılar ile çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelen ateşi düşürmede kullanılırlar. Romatoid artrit, osteoartrit, gut gibi hastalıkların tedavisinde doktorun belirleyeceği dozda ağrı kesiciler tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

“Ağrı kesici sadece ağrıyı hissettirmiyor”

Ağrı kesiciler bazı hastalıklarda hariç tedavi edici olmaktan çok semptom gidermeye yönelik ilaçlardır. Vücutta ağrıya sebep olabilecek herhangi bir koşul meydana geldiğinde ağrı merkezimiz harekete geçer ve ağrıya neden olan bileşikler salınır. Ağrı kesiciler de bu kimyasalların oluşumunu engelleyerek etkilerini gösterirler. Yani aslında ağrı kesici aldığımız zaman vücudumuzdaki hasarı tedavi etmiş değil sadece ağrıyı hissetmemiş oluyoruz.

Ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Morfin tipi dışındaki ağrı kesiciler için bağımlılık söz konusu olmaz. Ağrı kesicinin doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerekir.

·        “Ağrı kontrolünde 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.

·        Genel olarak günlük 4 tabletten fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.

·        Sık ağrı kesici kullanımında vücutta ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gelişebilir fakat bu etki kalıcı değildir.

·        Metamizol sodyum etkin maddesini içeren ilaçlar uzun süre kullanılırsa kemik iliğini baskılayabilir.

·        Parasetamol etkin maddesi yüksek dozda kullanılırsa karaciğer ve böbrek hasarına, müdahale edilmezse ölüme bile neden olabilir.

·        Ateşi olan bir çocuğa kesinlikle asetilsalisilik içeren preparat verilmez. Karaciğer ve beyin hasarı ile sonuçlanan Reye Sendromu’na neden olabilir.

·        Astım ve solunum yolu rahatsızlıkları ile gut hastalığı olan kişiler asetilsalisilik içeren preparat kullanmamalıdırlar.

·        Ağrı kesiciler dahil tüm ilaçların kullanımında alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

·        Ağrı kesici etkililiği kişiden kişiye göre değişebilir.

·        Ağrı kesiciyi tok karnına, bir bardak su ile birlikte almak mide tahribatını önlemede yardımcı olabilir.

·        Uzun süreli bir ağrı söz konusu ise reçetesiz ağrı kesici almak yerine doktora başvurulmalıdır.

Bunların yanı sıra;

·        60 yaş üzerindekiler

·        Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı veya böbrek rahatsızlığı olanlar

·        Diüretik (idrar söktürücü) ilaç kullananlar

·        Çoklu ilaç kullanan kişiler bireysel tercihlere göre ağrı kesici kullanmamalıdırlar, mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.