Ailesel Akdeniz Ateşi

Ailesel Akdeniz Ateşi

Ailesel Akdeniz Ateşi ataklar şeklinde seyreden ve oluşturduğu karın ağrısı, yüksek ateş, eklemlerde şişlik, nefes alırken göğüste batma gibi sorunlarla yaşam kalitesinde ciddi düşüşe yol açabilen hastalıktır. Düzenli tedavi bu hastalıkta büyük fayda sağlar ve atakları kontrol altına alabilir.

Yrd. Doç. Mehmet Karaarslan

Romatoloji Uzmanı

Ailesel Akdeniz Ateşi ataklar şeklinde seyreden kalıtımsal hastalıktır. Özellikle tekrar eden karın ağrısı, yüksek ateş, eklemlerde şişlik ve nefes alırken göğüste batma, ciltte kızarıklık gibi belirtileri nedeniyle yaşam kalitesinde ciddi düşüşe yol açabiliyor.

Üstelik hastalık kontrol altında olmazsa uzun vadede böbreklerde ciddi hasar oluşturabiliyor. Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığının geri dönüşümü olmayan kalıcı sorunlar oluşturmaması için düzenli tedavi görmek şart.

Hastalık Belirtileri Çoğunlukla Çocukluk Döneminde Başlıyor

Hastaların yüzde 60′ı 10 yaş altında oluyor. Yüzde 90′ında da belirtiler 20 yaş altında ortaya çıkıyor. Sadece yüzde 5-10′unda 20 yaşından sonra gelişiyor. Ailevi Akdeniz Ateşi 40 yaşından sonra nadiren görülen bir hastalık. Yani esas olarak çocukluk çağı hastalığı olarak nitelendiriliyor.

Karın Ağrısı-Yüksek Ateş En Tipik Belirtileri

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının birçok belirtisi olduğunu söylüyor. Hastalık belirtilerinin tümü her hastada görülmüyor. Şikayetler belli süre devam ediyor ve kendiliğinden düzelebiliyor. Hastalar ataklar arasında normal yaşantısını sürdürebiliyor. Ataklar genellikle 1-3 gün sürüyor. Bu nedenle şikayetlerin 6 saatten az, 96 saatten fazla sürdüğü durumlarda başka hastalık olma olasılığı bulunuyor.

Hastalığın belirtilerini şöyle;

Ara ara tekrarlayan, sıklıkla 1-3 gün içinde geçen karın ağrısı ve yüksek ateş (>38°C) şeklinde karşımıza çıkıyor.
Ancak bu tipik başlangıcın yanı sıra ayak bileğinde şişlik ve kızarıklık, özellikle diz gibi büyük eklemlerde şişlik, yan ağrısı ve nefes alırken göğüste batma gibi bulgular da görülebiliyor.
Daha az olarak testislerde ağrı ve şişlik ile baldır ağrısı da olabiliyor.
İleri evrelerde hastalığın böbrekleri tutmasına bağlı, böbrek yetersizliği belirtileri de ortaya çıkıyor.

Hastalığın tanısı bu çeşit tekrarlayan yakınması olan hastalarda, kanda iltihap belirtileri de yüksek bulunuyorsa kolayca konuluyor. Özellikle İlaç tedavisine başladıktan sonra şikayetlerin geçmesi, tanıyı kesinleştiriyor. Genetik bazı testler bulunmakla birlikte tanısal değerleri yüksek olmuyor.

Böbreklerde ciddi hasar bırakabilir

Kontrol altında olmayan Ailevi Akdeniz Ateşi’nin amilodoz hastalığına yol açabiliyor. Amiloidoz, sadece Akdeniz ateşi Hastalığında görülen bir durum değil, müzmin iltihabi her hastalıkta gelişebiliyor. Amiloid adı verilen proteinin organlarda birikmesi sonucu ortaya çıkıyor. Sıklıkla kalp, böbrek, karaciğer, dalak, sinir sistemi ve mide sisteminde hasar bırakıyor. Akdeniz Ateşi hastalığında ise bu birikim böbrekte olduğu için böbreklerde ciddi hasar oluşturuyor ve zamanla organ görevini yapamaz hale geliyor. İlaç tedavisi almayan hastalarda bu riskin yüzde 30 civarında olduğu kabul ediliyor. Özellikle böbreklerde birikmesi, yoğun albümin atılımıyla giden ve bir tür böbrek hastalığı olan nefrotik sendrom ve daha ileride de böbrek yetmezliğine yol açabiliyor. Bu durum hastaların yaşam kalitesine önemli ölçüde ek yük getiriyor. Hastalar ilaçlarını düzenli kullandıkları sürece, bu olumsuzları yaşamayıp, normal hayatlarını sürdürebiliyor.

Üreme Sağlığını da Olumsuz Etkiliyor

Teşhis konmamış veya ilacını almayan hastaların üreme sağlığının da olumsuz etkileyebiliyor. Öyle ki kadın hastalarda hamile kalma veya sorunsuz hamilelik geçirme olasılığı daha az oluyor. Kullanılan ilacın kısırlığa sebep olduğu veya hamilelikte kullanılamayacağı hakkındaki bilgiler ise doğru değil. Şu ana kadar yapılan çalışmalar böyle bir riskin olduğunu düşündürmüyor. Kontrolsüz Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı erkeklerde de üreme sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Düzenli İlaç Tedavisi Atakları Kontrol Altında Tutuyor

İlacını düzenli kullanan hastalarda göğüs ağrısı, ani ateş ile eklemlerde şişlik gibi yakınmaların oluşmasında ve böbreklerde problem gelişme riskinde önemli ölçüde azalma oluyor. Düzenli ilaç tedavisi hastalara çok fayda sağlıyor. Tedavi sayesinde hastalar normal veya normale yakın bir yaşam sürebiliyor. Tedavide en önemli şey ise ilacı düzenli, tam dozunda kullanmak ve takipte kalmak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.